Jak se žije v loftových bytech

Nadstandardní životní styl a originální bydlení. Přesně tato slova vystihují bydlení v loftových bytech. Ptáte se, co to vůbec loftové byty jsou a jak se v nich žije? V tomto článku vám to prozradíme.

loftové bydlení
ilustrační foto: flickr.com – coco+kelley

Historie loftů

V dřívějších dobách loftové byty vznikaly především přestavbou či dostavením průmyslových objektů, které se nevyužívaly, první z nich spatřily světlo světa již před sto lety na předměstích takových metropolí, jako je New York, Londýn či Paříž. Důvod byl jasný – využít opuštěné průmyslové areály.

V některých městech lofty dodnes vznikají jako výsledek snahy zmodernizovat staré průmyslové budovy a zatraktivnit celé město pomocí nových a především originálních městských čtvrtí.

V současné době ale lofty zažívají takový boom, že se budují i jako novostavby. Typické jsou tím, že jsou vzdušné, neotřele luxusní, romantické, avantgardní a moderní.

Velká okna a vysoké stropy

Lofty jsou nečleněné velkoprostorové byty s vysokými stropy a velkými okny. Právě díky výšce stropů a velikostí oken mohou loftové byty dostat svůj vícepatrový ráz – obvykle prostřednictvím přistavěných galerií a pater. Stropy bývají čtyři až šest metrů vysoké, takže obyvatelé loftů zároveň mají jistotu, že se na galerii nebudou muset pohybovat shrbení.

Přímo pod střechou

Většinou se loftové byty nacházejí v horním podlaží nebo přímo pod střechou v podkroví. Mívají jednu otevřenou místnost, kde se nachází postel, a celé první patro s kuchyní a obývacím pokojem.

Bohémský život

A jak se v loftových bytech žije? Třeba bohémsky. Původně totiž volné průmyslové prostory používali především umělci z velkých měst. Loftové byty jsou otevřené a hlavně atypické, charakteristická je pro ně tvůrčí invence uspořádání a originální design. Jejich majitelé v nich mohou nejen bydlet, ale také tvořit. Samotný prostor je natolik variabilní, že jej lze zařídit mnoha různými způsoby přesně podle přání jejich majitelů. Ne nadarmo se loftovým bytům přezdívá ateliérové bydlení.

Výhody bydlení v loftových bytech

Bydlení v loftech má hned několik výhod. Kromě možnosti vybudovat prostor ke spaní na galerii a velkých oken je to také fakt, že byt není oddělen žádnými přepážkami, otevřený prostor pak působí absolutně kompaktním dojmem. I přes velký otevřený prostor ale neplatí, že by jeho obyvatelé neměli žádné soukromí. Byt totiž lze do jednotlivých zón rozdělit nábytkem a chytře řešenými příčkami. Navíc není potřeba topit ve více místnostech, loftový byt s přehledem vytopí i krb.

Poptávka po loftových bytech stále roste, především pak u bohatších lidí. Lofty jsou ovšem vhodné pro všechny, kteří hledají netradiční bydlení, zvlášť populární jsou také u mladých lidí z uměleckých profesí.