Roubené domy opět přicházejí do módy

Znáte typické sruby, které se dříve stavěly v některých horských vesničkách nebo jako horské chaty? V současné době se tento typ staveb opět rozmáchá a působí jako moderní dřevostavby s tradičním nádechem.

roubené domy
Zdroj: woodlife.cz

Proč se tedy tyto sruby na klíč v současné době stavějí? Nabízejí totiž optimální řešení pro všechny, kteří ctí bydlení v souladu s přírodou a chtějí mít dům postavený z obnovitelných materiálů a zdrojů, k čemuž roubené dřevěné domy směřují. Jako tepelnou izolaci také využívají přírodně obnovitelné materiály.

Právě tepelná izolace je téma, na které kladou důraz dnes téměř všichni. Dřevo samotné je přitom vynikající tepelný izolant a poskytuje také další pozitivní vlivy na lidské zdraví. Zejména může pozitivně ovlivňovat kvalitu ovzduší v těchto roubenkách na klíč. Dřevo totiž pohlcuje škodlivé látky a pachy ze vzduchu, udržuje vzdušnou vlhkost v optimální míře a současně je antistatické, takže nevíří prach. Jsou tak vhodným životním prostředím především pro alergiky nebo osoby trpící jinými formami dýchacích potíží.

Zvenku jsou srubové domy nesmírně stylové, ale je samozřejmě jasné, že se svým stylem nehodí všude. Vnitřní část domů je pak možné buď nechat s pravým dřevem, nebo zdi omítnout, či obložit zvolenými obklady, s čímž se počítá minimálně u koupelen nebo kolem krbových kamen, která lze do domů instalovat.

roubené domy
Zdroj: woodlife.cz

A jaká je životnost roubenek?

Někteří se mohou obávat nebo pochybovat o životnosti dřevěných staveb, ovšem zcela zbytečně. Ve srovnání se zděnými domy, které jsou u nás zastoupeny stále nejvíce, je jejich životnost srovnatelná. Vydrží minimálně několik generací, při správném konstrukčním řešení. Důkazem, že dřevěné stavby mohou vydržet velice dlouho, jsou některé stavby, které přežily i několik set let.

roubené domy
Zdroj: woodlife.cz