Současné fresky v našich interiérech

Freska je označení pro nástěnnou malbu, která byla zhotovena na vlhké omítce. Barvy se většinou nanášejí do vlhké omítky tak, aby se vsákly do podkladu, takže malíř musí postupovat velmi rychle, aby omítka nezaschla. Tradice této techniky sahá až do starověku, kdy naši předci vytvářeli první fresky na stěny v jeskyních. Oblíbené jsou fresky ale i dnes.

Fresco-office-design-conference-room-582x329
Zdroj: home-designing.com

Fresky v naší historii

Ačkoliv fresky doprovázely životy našich předků po mnohá období, ve středověku jejich používání poněkud upadlo v zapomnění, protože se tehdy do popředí dostaly spíše mozaiky. Na konci 13. století se však fresky opět vrátily na výsluní, kde setrvaly až dodnes. Nejčastěji se s nimi můžete setkat na stěnách katedrál, hradů, pravěkých jeskyní, ale také i současných moderních stavbách. Obliba návratu ke starším technikám se totiž rozšířila i zde.

Fresco-bedroom-designs-wall-mural-and-painting-582x327

Současná podoba fresek

Současné možnosti používání fresek se inspirují především u italských umělců, jelikož právě Itálie je na nástěnné fresky velmi bohatá. Lze říci, že fresky zažívají momentálně velký comeback, jelikož se s nimi můžete setkat například v luxusních hotelových apartmánech nebo pracovnách významných podnikatelů. Rozhodně je jedině dobře, že se na techniky tvorby fresek nezanevřelo a že si stále získává oblibu u široké veřejnosti. Byla by totiž obrovská škoda, kdyby tento druh výmalby stěn upadl v zapomnění.

Fresco-ceiling-alcove-mural-design-greek-mythology1-582x329ContemporaryFresco-design-in-traditional-home-dark-wood-582x326Fresco-office-design-horse-knights-landscape-mural-582x330Restaurant-Bar-Fresco-ceiling-painting-designs-582x329Fresco-mural-elevator-Designs1-582x327
Zdroj: home-designing.com