Co s pískovištěm v zimě

piskoviste4

Pořídit dětem pískoviště znamená se o ně také adekvátně starat. To, jak se mu bude v průběhu času dařit, pramení nejen z jeho správného založení, ale také z péče, již mu věnujete.

První krokem je koupit písek s certifikátem původu, zaručujícím jeho zdravotní nezávadnost. Kvalitu a čistotu pak udržíte pravidelným prohrabováním či proséváním, nikoliv použitím agresivních chemických dezinfekčních prostředků. Je třeba postarat se také o to, aby vrstvou písku neprorůstala tráva nebo kořeny okolních rostlin. Nejlépe si s tím poradí pískoviště tvořené plastovým výliskem určitého tvaru, který má zároveň zakrytí v podobě víka, jež písek ochrání před nečistotami i eventuální kontaminací od zvířat.

Pakliže jste se rozhodli pro konstrukci s dřevěným nebo cihlovým rámem, bez dna, je nutné podklad opatřit ochrannou vrstvou. Pokud uvažujete o igelitu nebo nějakém nepropustném materiálu, jste vedle. Jeho hlavním nedostatkem je zadržování vody, takže je písek nepřiměřeně mokrý. Pod písek je tak ideálním řešením některý z typů propustných netkaných či mulčovacích textilií.

Velmi důležitá, ale bohužel i obvykle opomíjená, je otázka zakrytí pískoviště. Jde především o výše zmíněnou ochranu nejen před padajícím listím, ale hlavně proti psům a toulavým kočkám, díky kterým se mohou do pískoviště dostat viry řady nebezpečných nemocí. Počínaje škrkavkami a konče toxoplazmózou, jejíž   zárodky mohou v trusu vydržet i celý rok. Opět zapomeňte na jakýkoliv neprodyšný materiál: pod ním by se vytvořilo mikroklima ideální pro růst plísní, jež by písek zcela znehodnotily, takže by nemohl být dál bez rizika používán.

Optimální je využít k tomuto účelu sítě nebo některého z lehkých, proti UV záření, odolných textilních produktů, jež jsou opatřeny oky potřebnými pro uchycení na konstrukci pískoviště. Vhodné je i dřevěné víko. Funkčním řešením je rovněž integrovaná stříška, která – v pozici nahoře – v létě poskytuje potřebný stín, večer a v zimních měsících pak, posunutá dolů, skvěle sehraje roli krytu chránícího písek i před vlivy počasí.