Jak na výběr čerpadla na zahradu

Snad žádná zahrada se bez čerpadla neobejde. V největším procentu případů jsou čerpadla zapotřebí pro přívod vody ze studen, vrtů či jiných zdrojů, pro zavlažování a plnění nádrží na vodu k jiným účelům. Objekty, které mají vlastní studnu, se každopádně bez čerpadla skutečně neobejdou. Tahání kbelíku s vodou už se dnes nepraktikuje.

čerpadla
ilustrační foto: georgia.cz

Ve spojitosti se studnami se nejběžněji využívají především horizontální nebo ponorná čerpadla. Rozdíl je v nich poměrně jasný. Ponorná jsou menší a noří se přímo do čerpané vody, v tomto případě na dno studny. Horizontální jsou napevno instalován nad studnu, kde zůstávají po celou sezonu a na zimu se sklízení, ostatně, jako ta ponorná, nebo jakákoli jiná.

Čerpadlo je ovšem potřeba vybírat na základě několika klíčových vlastností a požadavků. Odpovězte si na jednoduché otázky. Jakou vodu budete čerpadlem čerpat. Bude čistá, špinavá, silně znečištěná, bude obsahovat pevné částice a podobně. To rozhodně, jestli budete potřebovat kalové čerpadlo. Následně si ujasněte, z jakého zdroje bude voda pocházet. U studen jsme si již nejběžněji používaná čerpadla řekli, pro vrty jsou používána speciální úzká ponorná čerpadla, u jiných zdrojů pak záleží na jejich vzdálenosti, což je další z klíčových požadavků určujících pořízení konkrétního typu čerpadla. Nutno je také znát přibližnou frekvenci, kdy budete s čerpadlem pracovat nebo jaké objemy vody budou čerpány. To ovlivní, jak silné čerpadlo, tedy o jakém výkonu čerpadlo pořídíte. Pokud byste koupili příliš silné čerpadlo, nevyužijete naplno jeho potenciál, ale budete platit zbytečně mnoho za elektřinu, při pořízení příliš slabého čerpadla, ho zase budete přetěžovat a může se po čase přehřát a pokazit se.

Sázejte také na známější značky, u kterých budete mít jistotu, že se během pár měsíců čerpadlo nepokazí. Doporučit lze například čerpadla Sigma, která pocházejí z našich končin a české výrobky se u nás těší velké oblibě.