Jak připravit pergolu či altán na zimu

Léto se s námi rozloučilo a podzim už nenávratně přichází. Jestli si chcete za rok vaší pergolu užít stejně jako letos, musíte ji na zimu dostatečně připravit. Dřevěné pergoly k domu a altány vyžadují časově náročnější ochranu, než pergoly z platu, nicméně dřevo k zahradě jistě patří.

pergoly
ilustrační foto: domky-delta.cz

Ochrana nejen před povětrnostními vlivy

Dřevěné pergoly u domu a altány skvěle zapadnou do vaší zahrady. Dřevo je přírodní materiál, s tím však přichází problém nejen s povětrnostními vlivy. Pokud se zanedbá ochrana, počítejte s tím, že pergola ztratí svou původní barvu a dokonce může i popraskat. Dalším nepřítelem každé dřevostavby je špína, houby či řasy. Pokud chcete svou pergolu dostatečně ochránit je důležité ji na začátku podzimu a jara správně natřít. Díky speciálním nátěrům získáte ochranu před srážkami, sněhem i mrazem.

Přestěhujeme květiny

Zahradní pergoly bývají občas doplněny různými květinami. Tyto krásné doplňky můžou ještě kvést, ale pomalu je začněte stěhovat. Nezapomeňte, že každý druh vyžaduje jiné podmínky k přezimování, proto je dobré vědět, které potřebují světlo a vyšší teplotu a naopak, které vyžadují chlad a tmu. Květiny stačí zastřihnout na 15 cm, jarní řez je pro ně mnohem důležitější. Jakmile květiny přestěhujete, pomalu jim ubírejte vody a sledujte, jak se jim daří.

Pozor na nábytek

Jestliže nemáte místo pro uskladnění zahradního nábytku, je dobré dopřát ochranu před zimou i nábytku, tedy aspoň v případě, že nechcete kupovat na jaře nový. Například kovový nábytek je potřeba chránit před korozí, stačí ho dát na místo, kde neprší a popřípadě přikrýt plachtou. Pokud máte v pergole plastový nábytek, pokuste se pro něj najít nějaké místo třeba v garáži. Pokud zůstane na mrazu, bude ztrácet svou pevnost.

Na co je dobré myslet

Pergoly k domu mají často zabudované zásuvky, nezapomeňte tedy odpojit všechny spotřebiče. Jestliže vaší pergolu zdobí kovové či plechové dekorace, ukliďte je do domu, jinak vám zkorodují. Používali jste slunečník nebo stínící plachtu? Pokud ano, nechte je vysušit na sluníčku a přes zimu je schovejte.