Jaký má být zahradní nábytek?

Zahradní nábytek, protože je umístěn v exteriéru, musí být především odolný proti nepříznivým povětrnostním vlivům.

Teakovy-nabytekFoto: Mountfield.cz, Teakový nábytek

Prudké slunce (vytahuje barvy), vzdušná a zemní vlhkost (rozrušující zejména strukturu dřeva), šlehající déšť (působící na povrch materiálů; výjimkou je teakový nábytek, který je odolný proti dešti), chlad i mráz nebo vysušující vzdušné proudění jsou faktory, které mají přímý vliv na životnost nábytku.

Při volbě materiálu tedy zohlednit i to, zda bude nábytek vystaven vnějším vlivům trvale (stabilní), nebo jen během sezóny (přenosný).

Dalším důležitým kritériem výběru je pohodlí, které nábytek nabízí. Stejně i to, zda je konstrukčně dostatečně stabilní. Největší pohodlí nabízí ratanový nábytek.

Estetické vlastnosti

Jistá prostorovost zahradního prostoru způsobuje, že venku se všechno zdá menší než v interiéru, proto jednotlivé prvky zahradního nábytku mohou být mohutnější či vytvořeny z hrubších částí. Vhodné designové ztvárnění musí vycházet z vybraného materiálu, zásadou však je, aby při kombinování materiálů působil celek vyváženě (pokud jsou podstavy mohutnější, musí být tomu přizpůsobeny i horní desky). Celkové působení dotváří barevnost, která může harmonizovat s přírodním okolím nebo s ním kontrastovat. Kontrastní základní barvy jsou vhodné v zahradě především na subtilnějších konstrukcích naopak zemité barvy přírody harmonizující s prostředím, proto se hodí na masivní prvky. Vkusný zahradní nábytek má jednoduchý tvar a je precizně vypracován v materiálu.

Uschovávání nábytku přes zimu

Zahradní nábytek může být venku ponechán celý rok, avšak pokud se tak rozhodnete je velmi důležité, abyste se ujistili, že jsou všechny šrouby a spoje nábytku pečlivě utažené. V opačném případě se může stát, že v důsledku pnutí zmrzlé vody dojde k popraskání dřeva. Voda by pronikla do prostor, které vznikly nedůraznou dotažením šroubů a kování.

Pokud se nábytek rozhodnete přes zimu uskladnit, tak byste měli vědět, že není dobré ho skladovat v teplé místnosti, ale nejideálnější by byla garáž, kde by nábytek byl v suchu a zároveň by měl dostatečnou ventilaci.

ratanovy-nabytekFoto: Mountfield.cz, Ratanový nábytek

Praskliny a pokřivení

Dřevo je přírodní produkt, který se stále mění i po průmyslovém zpracování. Říká se, že dřevo pracuje. Důsledkem tohoto pracování dřeva může proto někdy docházet k tvoření menších prasklin nebo mírnému křivení. Toto je přírodní vlastnost, a reklamace vztahující se na tyto změny se zamítají. Nicméně v extrémních případech, kdyby se nábytek následkem prasklin či křivení stal nepoužitelným tak jsou tyto reklamace považovány za způsobilé a nábytek vám je vyměněn.