Kdy je nutná rekonstrukce střechy

Máte na svém domečku starou a již nefunkční střechu? Zatéká do ní, profukuje, uniká teplo z interiéru? Pokud střecha neplní svoji funkci, je nejvyšší čas začít řešit její rekonstrukci.

Důvody, proč střechu rekonstruovat

Některé důvody, proč je potřeba sáhnout po rekonstrukci, jsme nastínili hned v úvodu článku. Těch důvodů je ale mnohem více. Nejčastějším důvodem opravy a rekonstrukce střech bývá zatékání do střechy, které ovlivňuje její funkčnost. V tomto případě je rekonstrukce nebo oprava nezbytná.

Dalším důvodem, proč majitelé domů přistupují k rekonstrukci, je celkově špatná skladba. Střecha není zateplená, proto se v rámci toho řeší i dodatečná izolace. Existují samozřejmě i další důvody, proč majitelé řeší rekonstrukci. Je to například z důvodu:

  • estetické funkce – střecha sice funguje jak má, ale její majitel je nespokojen s barvou nebo tvarem střechy,
  • rozšíření stávajícího objektu,
  • vybudování obytného podkroví nebo střešních oken,

Výměna střechy z důvodu degradace

Kapitolou samo o sobě je degradace střešní krytiny sluncem a UV zářením. To má takovou sílu, že ovlivňuje trvanlivost střechy. Nejčastěji se to projevuje u plastových nebo asfaltových střešních krytin. Na střechu mají vliv i další klimatické podmínky – jako působení sněhu, mrazu a větru. Pod sněhem a ledem mohou tvrdé materiály (např. beton nebo keramika) praskat. Vítr pak ovlivňuje zase plechové krytiny.

Kontrola střechy

Pokud se vás týká to, že střecha už neplní svojí funkci, je nutné nejdříve před její opravou zjistit, v čem spočívá problém a jak velký je rozsah poškození. V některých případech není složité přijít na to, v jakých místech do domu zatéká. Pokud máte ale střechu poskládanou z více vrstev (hydroizolační a parotěsná folie, tepelná izolace, sádrokarton), může se problém u takovéto střechy velmi těžko odhalovat.

Nejste-li si jisti, v čem tento problém tkví, doporučujeme si k tomu pozvat odborníka, který má s posuzování zkušenosti a má k dispozici různé průzkumné sondy, které dokážou příčiny lépe odhalit.

Odborníkem v tomto směru bývá například pokrývač, klempíř, projektant nebo specializovaný prodejce střešních krytin. Díky prohlídce střechy posoudí nejen její stav, ale doporučí vám i další postup.

Jak na rekonstrukci střechy?

Když už víte, jaká místa jsou na střeše problematická, nabízejí se dvě možnosti. První je opravit pouze problematické části. Počítejte ale s tím, že bude zapotřebí najít stejný typ střešní krytiny, což někdy bývá opravdový problém. A také, že se jedná o krátkodobé řešení, zejména pokud je střešní skladba původní a bude za pár let vyžadovat kompletní rekonstrukci. Druhým řešením je pak vyměnit střešní krytinu kompletně.

Vyřízení veškerých papírů před rekonstrukcí

Ať už se pustíte do čehokoli, oprava střech vyžaduje stavební povolení, které získáte na stavebním úřadu. Kromě toho je nutné si zjistit, jaké jsou místní regulativy, které se týkají zejména typu a barevnosti střešní krytiny.

Regulativy hrají roli hlavně u památkově chráněných domů či objektů stojící v chráněné krajinné oblasti. Pokud váš dům stojí na takové místě nebo je památkově chráněný, počítejte s tím, že v těchto případech platí přísnější pravidla.

Povolení od stavebního úřadu

Máte-li v plánu pouhou výměnu střešní krytiny nebo zateplení střechy, stačí zajít na stavební úřad a nahlásit to jako udržovací práce. V případě, že budete nechávat celou střechu zdvihnout, měnit její tvar, přidávat vikíře atd., bude se jednat o delší proces – územní řízení, které bude zkoumat vliv změn stavby na její okolí. Dále bude potřeba vyřídit i územní rozhodnutí, stavební řízení a stavební povolení.

Na co si dát pozor

Rekonstrukce nebo oprava střechy není nejlevnějším řešením. Bohužel hodně majitelů chce v tomto směru co nejvíce ušetřit, a tak vybírá materiály na základě ceny a ne podle toho, zda jsou kvalitní či nikoliv.

Každý by si tedy měl před rekonstrukcí uvědomit, že nová střecha bude sloužit na domě po desítky let. Nekoukejte v tomto případě na cenu, ale hlavně na kvalitu samotných materiálů. Vybírejte jen ty značkové a od ověřených firem. Díky tomu budete mít zajištěnou kvalitu, která má opravdu velký vliv na samotnou životnost a odolnost střechy.

Celkový stav a vzhled střechy je vizitkou každé stavby. Aby vaše střecha zůstala v perfektním stavu a sloužila tak, jak má, nepouštějte se do toho svépomocí a radši celou rekonstrukci vložte do rukou ověřených profesionálů.