Motorová pila

Probouzí se jaro, a doslova nás to láká co to podělati v naší zahrádce. Usnadnit práci si můžeme i pomocí motorové pily.

Pila2
Foto: Mountfield.cz

Motorovou pilu využije asi každý, kdo má větší zahradu, nebo má na zahradě ovocné stromy, případně je domácí kutil. S motorovou pilou nám půjde práce doslova od ruky a práce v zahradě bude pro nás radostná. Pokud chcete mít práci ještě jednodušší, pořiďte si drtič větví, nebo štípačku na dřevo.

A jak správně vybrat tu správnou motorovou pilu, na co se máme při jejím výběru zaměřit, tak aby nám co nejlépe sloužila a byli jsme s ní spokojení? Tak právě na tuto otázku se budeme v následujících řádcích zaměřovat.

Retezove pily
Foto: Mountfield.cz

V současnosti můžeme pily rozdělovat do dvou nejčastějších kategorií. A to na elektrické řetězové a benzinové motorové pily.

Elektrické motorové pily jsou vhodnější na údržbu kolem domu, zahrady, řezání dřeva. Jsou méně hlučné, takže se lépe i do menších prostorů, a nevýhodou je asi jedině to, že jsou málo odolné vůči dešti.

Benzínové pily jsou lepší na řezání dřeva, jsou vhodnější například do lesa, a častěji je využívají i profesionálové, jako jsou záchranáři, dřevorubci a jiný.

Další kategorií jak je můžeme rozdělit do skupin podle jejich využití, a to:

– Různorodé využití, např. jako hobby, koníček

– Motorové pily, které využíváme v zemědělství

– Motorové pily, které používají lesníci

– Speciální motorové pily, které používají hasiči a záchranáři

Při výběru a koupi pily bychom se měli zaměřit hlavně na objem motoru. Pokud si ji pořizujeme pouze na hobby, tedy budeme ji využívat pouze na menší práce okolo domu, občasné řezání, tak nám postačí s objemem do 40cm³. Ale pokud bychom ji měli využívat častěji při práci, jak jen 2x do roka, tak bychom si měli pořídit pilu s objemem do 50 cm³. Pily s vyšším objemem již využívají jen pilčíci, profesionálové, kde pilu využívají každý den. Netřeba se nechat oklamat že pila, která má délku lišty dlouhou, je automaticky lepší. To je jen mylná představa každého zákazníka, který vejde do prodejny a začne si vybírat podle délky lišty na pile.