Mulčování prospívá okrasným i užitkovým zahradám. Víte, jak na to?

Rovné řádky se sazenicemi přivázanými na tyčky, pečlivě ostříhané keře a záhony s květinami. Nikde ani jeden plevel, žádná tráva rostoucí mimo vybraná místa. 

Daří se vám udržet si zahradu podle vašich představ? Nebo máte pocit, že sotva vyplejete a okopete poslední záhon, už na tom prvním zase něco roste? Pokud patříte do té druhé kategorie, máme pro vás tip, který vám usnadní péči o zahradu. Zbavíte se nechtěného plevele, snížíte spotřebu vody při zalévání a navíc zvýšíte rozmanitost zahrady. Jak na to? 

Inspirujte se v přírodě

Vlastně to není nic složitého. Když se půjdete projít do lesa a podíváte se na zem, vždycky na ní bude spousta materiálu, větviček, listí, mechu. Půda je dobře chráněná před vysycháním a navíc se do ní vrací živiny. Na stejném principu je založeno mulčování, které spočívá v pokrývání záhonů přírodními materiály nebo mulčovacími textiliemi tak, aby půda nebyla během sezóny nebo celého roku obnažená. 

Pokud se rozhodnete jít čistě přírodní cestou mulčování, promyslete, jaký materiál z vlastní zahrady můžete použít. Může to být posekaná tráva, ořezané větve ze stromů nebo třeba sláma. Vždycky ale dbejte na rozsekání materiálu na co nejmenší kousky, aby se mohl lépe rozložit.

Zjednodušte si práci mulčovacími textiliemi

Nevýhodou přírodních materiálů může být jednak to, že je musíte obnovovat, ale také to, že se v nich mohou usadit slimáci, postrach každého zahrádkáře. Vyhnout se tomu můžete instalací netkané mulčovací textilie. I ta chrání půdu před vyschnutím, navíc ale zcela zabrání růstu plevelů

Pokud pěstujete jahody, rajčata nebo okurky, s mulčovacími textiliemi si už nebudete muset dělat vrásky s hnijícími plody, které se v běžném záhonu objevují po deštích nebo po důkladném zalévání. Plody jsou i po opadnutí izolované od země, takže déle vydrží

Mulčovací textilie jsou skvělý podklad i pro záhony, které nají čistě estetický účel. Jde o různé typy skalek nebo japonských zahrad s kamínky a trsy trav, kdy by se bez textilie kamínky brzo smísily s půdou. Do okolí okrasných keřů se zase hodí kůra nebo štěpka, která navíc izoluje kořeny před přízemními mrazíky. Pokud byste ale chtěli v zahradě mít i štěrkem vysypané cestičky, sáhněte raději po pevnější tkané školkařské textilii, která vydrží větší a častější zátěž. 

Chcete si mulčovací textilie vybrat v pohodlí domova? Navštivte e-shop firmy Agrotex.