Ponorné čerpadlo s plovákem vás uchrání před spálením motoru

V domech i na zahradách najdete pro čerpadlo několik možností využití. Záleží ovšem na tipu použitého čerpadla. Nabídka je pestrá a každé čerpadlo je vhodné pro jinou situaci. Nabídka obsahuje navíc několik parametrů, které o funkčnosti čerpadla také rozhodují.

ponorné čerpadlo makita
Zdroj, foto: elvin.cz

Výběr čerpadla proto není vhodné nechávat náhodě. Největší chybou je pak výběr podle nejnižší ceny. Taková čerpadla jsou vhodná maximálně do sudů s vodou pro zalévání zahrady nebo do zahradních jezírek pro cirkulaci vody. Ostatní oblasti využití jsou pro tato čerpadla nevhodná.

Ponorné čerpadlo si poradí i s hlubokou studnou

Pokud potřebujete využít čerpadlo pouze pro vodu, ať se již jedná o zalévání, zásobování vodou nebo pro její cirkulaci, postačí vám ponorné čerpadlo. Jeho vlastnosti ovlivňuje výkon motoru a často i maximální výtlak. Ten nejvyšší může snadno vyčerpat vodu ze studně, která je několik desítek metrů hluboká. Jednodušší ponorná čerpadla jsou vhodná spíš do sudů či do jezírek.

Při přílišném zatížení v nevyhovujících podmínkách se může snadno stát, že motůrek čerpadla nápor nevydrží a zbytečně o něj přijdete. Nechávejte si proto raději určitou rezervu. Nevybírejte čerpadlo s hodnotou výkonu a výtlaku, kterou potřebujete, ale raději o něco vyšší. Předejdete tak komplikacím a zbytečné investici.

Pro septiky raději použijte kalové čerpadlo

Pro odčerpávání jímek nebo septiků klasické vodní čerpadlo nepoužívejte. Částečky v nich obsažené, mohou čerpadlo snadno ucpat a zničit tak motorek nebo celé čerpadlo. Pro vyprazdňování jímek je mnohem praktičtější kalové čerpadlo, které má propustnost velkých částeček nebo obsahuje sadu drticích nožů pro jejich rozmělnění. V obou případech se vám vyplatí do kvalitního čerpadla investovat.