Schody do patra v mnoha dekorech. Nechte se unést jejich originalitou

V současnosti je schodiště úzce spjato s interiérovým designem, neboť doby, kdy schodiště bylo umístěno na méně frekventovaném místě domu, loftu či mezonetu, jsou pryč. Neopomínejte na ně při rekonstrukci.

schodišťový systém TopStep
Foto: Topstep.cz

Loftové byty v posledních letech zažívají obrovský boom. Díky vysokým stropům a otevřenému prostoru totiž umožňují svým obyvatelům lépe dýchat a volněji žít. Lofty jsou velkoprostorové bytové jednotky, které vznikají především přestavbou nevyužívaných průmyslových objektů. Jsou nečleněné, v otevřené místnosti se obvykle nachází postel, v prvním patře pak kuchyň a obývací pokoj. Právě proto jsou jedním z nejvýraznějších prvků loftových bytů schody. Nechte se proto při jejich výběru unést originalitou, schodiště už dávno není jen prostředkem pro spojení dvou pater. Poradíme vám, jak na to.

Zapojte představivost

Originalita je ostatně asi nejvýstižnějším slovem pro každý loftový byt. Tento typ bydlení je totiž velice atypický a avantgardní – až bohémský. Velký otevřený prostor si jeho majitelé mohou upravit přesně podle svých představ, stačí zapojit představivost.

schodišťový systém TopStep
Foto: Topstep.cz

Schodiště vytvořené svépomocí a kov

Velkým hitem jsou schody a schodiště, které vypadají, že byly vytvořeny svépomocí. Mohou působit třeba tak, že byly vytvořeny z nakupených starých kufrů nebo dřevěných palet od vína. Nebraňte se ani kovu. Vůbec se nemusíte bát, že by to působilo příliš chladně. Kov totiž do loftů v industriálním stylu krásně zapadá a podtrhuje celou atmosféru. Jestliže ale budou v bytě bydlet i malé děti, raději se kovovým materiálům vyhněte. Ocení je spíše mladí lidé sledující nejnovější návrhářské trendy.

Průzračné materiály

Zajímavá jsou také schodiště vytvořená z průzračných materiálů. Může se jednat o obyčejné tvrzené sklo, ale také plasty či slitiny různých materiálů. Pokud navíc zvolíte pastelové barvy, bude vaše schodiště doslova nepřehlédnutelné.

schodišťový systém TopStep
Foto: Topstep.cz

Schodiště vystupující ze zdi

Oblíbené jsou v poslední době také schody plasticky vystupující ze stěny. Jak takového efektu dosáhnout? Jednoduše. Masivní schodiště po celé šířce i délce připevněte ke stěně. Pro jistotu ale vsaďte na kvalitní a pevné nýtování. Poté už jen stačí stěnu a schodiště natřít stejnou barvou, opticky pak budou tvořit jeden celek. Zvolit můžete také zajímavé textury, pro zachování dojmu ale musí být textury pro schodiště i stěnu stejné.

Jak na obložení?

Obložení schodiště můžete sladit s dekorem podlahy. Schody ale nemusí být obloženy ze všech stran, na výběr je i spousta variant nášlapných schodových lišt pokrývajících pouze nášlapnou plochu jednotlivých schodů. Jestliže pak na schody s těmito lištami použijete barevný nátěr, bude to vypadat opravdu zajímavě – a hlavně neobvykle.

Inspiraci pro výběr zajímavého a neotřelého schodiště můžete nalézt také na celé řadě designerských veletrhů, výstav či v uměleckých galeriích. A hlavně – fantazii se meze nekladou. V případě loftových bytů to platí dvojnásob.