Vytápějte sluníčkem. Solární kolektory pomůžou vašemu kotli

Věděli jste, že k solárním kolektorům můžete připojit kotel na tuhá paliva, plynové topení nebo elektrokotel? Dosáhnete tím zajímavých úspor. V letní sezoně navíc využijete přebytečný výkon solárních kolektorů pro vytápění bazénu.

Viessmann

Solární kolektory pracují na principu uzavřeného okruhu, ve kterém obíhá nosné médium, což je zjednodušeně řečeno nemrznoucí směs, schopná dobře vázat teplo. Na střeše, kde jsou solární kolektory umístěny, mohou mít solární kolektory podobu desky, nebo trubic. Deskové solární kolektory jsou v podmínkách ČR zpravidla dostačující, i když mají nižší výkon. Trubicové solární kolektory mají lepší energetické zisky, ale jsou dražší na pořízení. Nosné médium obíhá skrz tenké trubičky v těchto kolektorech, které mají černou barvu a uvnitř kterých je vakuum. Tím je zajištěn maximální přenos energie ze slunečních paprsků do nosného média.

Jak velký solární kolektor budu potřebovat?

Tepelné zisky a účinnost závisí na lokalitě, ve které jsou kolektory instalovány. Pokud chcete solární kolektory pouze na ohřev vody, počítejte s plochou zhruba 1 m2 na každou osobu. Při využití solárních kolektorů i pro vytápění, tedy ohřev topné vody v zásobníku, budete potřebovat alespoň 1,2 m2 na každý kW tepelné ztráty objektu. Protože v létě jsou tepelné zisky největší, ale naopak je nejmenší potřeba vytápět, vyplatí se solární kolektor využít i pro ohřívání vody v bazénu. Naopak v zimě solární kolektor oceníte jako pomocníka, který sníží náklady na vytápění.

K jakému kotli lze solární kolektor připojit?

Do topné soustavy, která je podporována solárním kolektorem, můžete zakomponovat jakýkoliv kotel, který má tepelný výměník na teplou vodu, nebo akumulační nádrž. Samozřejmě, že tato nádrž musí mít takzvaný šnekový výměník, pro předání tepla z okruhu solárního kolektoru, do okruhu topné vody. Dnešní automatické kotle na uhlí, kondenzační kotle i elektrokotle jsou vybaveny kvalitní regulací, která je schopná pracovat i s předehřevem topné vody pomocí slunce. Zeptejte se odborníků, jaký kotel by byl pro vaše bydlení nejvhodnější, a začněte spořit ještě d