Zpevněné chodníky jsou tepnami vaší zahrady

Chcete-li se suchou nohou dostat z jednoho konce zahrady na druhý, měli byste se zamyslet nad vytvořením zpevněných cest a chodníků, které přirozeným způsobem propojí rozsáhlejší zpevněné plochy, například terasu, zahradní přístřešky a posezení, místa pro parkování a vstup do domu. V jejich provedení je potřeba propojit funkci s estetickou stránkou tak, aby vzniklo přirozené propojení, které svým vzhledem vhodně doplní stávající vzhled zahrady.

Začněte s tužkou v ruce a vše si pořádně dopředu rozmyslete

Připravit funkční návrh vaší zahrady není nic jednoduchého. Začít byste měli od jejího předpokládaného využití. Okrasná zahrada bude vyžadovat jiný přístup než například ovocný sad spojený se zeleninovou zahrádkou. Kombinace více možností a přístupů si vyžádá i zkušené oko zahradního architekta, který vám odhalí nové obzory a pomůže vykřesat z vaší zahrady to nejlepší. Již při prvním přemýšlení o výsledném stylu vaší zahrady byste se měli zamyslet nad kombinací zpevňujících prvků, které by měly lahodit oku a zároveň plnit i praktickou funkci. Terasy, schodiště, příjezdové plochy i zahradní chodníky, to vše si žádá vlastní osobité řešení, které by však mělo ladit s celkem.

Kombinujte funkčnost s přirozeností

Je-li vaším snem přirozeně působící zahrada ve venkovském stylu, rozhodně dejte přednost při stavbě jejích chodníků přírodnímu kameni a kombinujte různou velikost s odlišnou barevností jednotlivých kusů. Stejně dobře můžete využít i betonové tvarovky, jejichž povrch bývá navíc ošetřen protiskluzovou úpravou, takže se nemusíte obávat vejít do zahrady ani po dešti. Na současném trhu narazíte na betonové dlažby, které svým vzezřením napodobují pálené cihly, opotřebovanou dlažbu či dokonce dřevo. I betonové obrubníky tvořící hrany zahradních chodníků mohou na první pohled vypadat jako by byly z přírodního materiálu. Snažíte-li se ve vaší zahradě o přirozenost, byla by škoda narušit její charakter nevhodně zvolenými funkčními prvky.

Ani ryze praktické prvky nemusí narušovat přirozený ráz vaší zahrady

Příjezdové plochy a parkovací stání přitom lze realizovat s využitím praktické zatravňovací dlažby, která se časem stane přirozeně zelenou součástí prostoru a nebude narušovat jeho ráz. Vegetační dlažbu lze využít i ke zpevnění mírných svahů či ohraničení záhonů. K tomu účelu však mnohem lépe poslouží betonové obrubníky či palisády, které si poradí i s obložením chodníků. Jejich úkolem je nejenom zamezení průniku okolní vegetace do záhonu či chodníku, ale také optické oddělení dvou prostorů odlišného charakteru. I v zahradách budovaných ve formálním a moderním městském stylu, jejímiž dominantami jsou především rovné linie, využijete skladebné betonové dlažby. V tomto případě však naopak v přísně pravoúhlých tvarech.