Co je dobré vědět při nákupu obkladů a dlažeb do interiéru

Stejně jako u většiny stavebního materiálu i v tomto případě hraje při rozhodování důležitou roli cena, náročnost na údržbu a možnost variací. Důležitá je však i správná volba materiálu.


Zdroj: cdn.home-designing.com

S materiálem vám pochopitelně může poradit i odborník, kterému je lépe samotné obkládání svěřit. Může vám tak zaručit jistou kvalitu a přesnost, které byste sami dosáhli jen stěží. Práce navíc bude mít pochopitelně i rychleji. Pozor si však dejte na „odborníky“, kteří se vám budou snažit při výběru materiálu vnutit ten, se kterým mají největší zkušenosti a to bez ohledu na to, zda se do vámi požadovaných prostor skutečně hodí svými parametry.

Je rozdíl mezi obklady a dlažbou do koupelny a do kuchyně?

Ano. Zásadní rozdíl zde je v otěruvzdornosti. V kuchyni, kde se často zdržuje celá rodina, bude lépe fungovat dlažba s větší odolností, zatímco do koupelny můžeme zvolit variantu méně odolnou. Otěruvzdornost poznáme podle skupiny, do které se materiál řadí. Těchto skupin máme celkem 5 a nižší číslo odpovídá nízké odolnosti proti opotřebení.
Obklad kuchyně a koupelny se také liší ve formátu dlažeb. Do koupelny raději volíme dlažby menších rozměrů nebo nyní velmi moderní mozaikové provedení. Do kuchyně můžeme použít dlažby větších rozměrů. Nejčastěji se můžete setkat s tradičními rozměry dlažby 40 x 40 cm.