Hit ve vybavení knihoven: sedací vaky

Každý by chtěl být mladý a zdravý a v takovém stavu setrvat co nejdéle. Nic ale netrvá věčně a tak bohužel, ať chceme nebo ne, v životě každého z nás přijde okamžik zlomu, kdy se ráno neprobudíme do těla, které nebolí.

knihovna-ukazka

Nejčastěji se jako první ozvou záda. Páteř prostě neunese nezdravý životní styl, který jsme se v posledních několika desetiletích rozhodli přijmout jako normu. Nedostatek pohybu a hlavně dlouhé hodiny strávené vsedě před monitorem počítače jsou hlavními příčinami bolesti zad – krční, hrudní a bederní páteře.

Když už opustíme zdi kanceláří a knihoven, bereme na sebe úlohu tažných koní a bez rozmyslu se pouštíme do přenášení těžkých tašek a na správné držení těla při tom úplně zapomínáme.

Máme tendence problémy s bolestmi zad přisuzovat lidem v důchodovém věku, ale nic by nemohlo být dál od pravdy. Smutnou skutečností je, že šedesát procent dospělé populace ve věku kolem třiceti pětatřiceti let trpí bolestmi zad v důsledku dlouhodobého sezení v rámci studia nebo výkonu zaměstnání. Jak vyplývá z výkazů zdravotních pojišťoven, problémy s opotřebením páteře jsou zodpovědné za téměř dvacet procent případů pracovní neschopnosti.

Říká se, že nejlepším lékem je prevence a lze tedy celkem snadno všem těmto potížím předejít. Bohužel si tuto možnost uvědomíme až ve chvíli, kdy je většinou pozdě. Je tedy nutné o budoucnosti přemýšlet už teď a přijmout taková opatření, která minimalizují negativní dopad na naše záda.

Samozřejmě, že správná životospráva, dostatek pohybu a vhodná manipulace s těžkými předměty je něco, co můžeme bez větších problémů ovlivnit. Těžší je to s prací nebo studiem, kde trávíme většinu dne a hodinám sezení se prostě nevyhneme.

Taková návštěva knihovny v případě studentů nemusí ve výsledku znamenat jen duševní obohacení nově nabytými znalostmi. Každým posezením na židli nad otevřenou knihou nebo monitorem počítače si ale zaděláváme na budoucí problémy se zády. Kdo ale říká, že se sedí jen na židli?

polstar-original

Mnohé univerzitní knihovny, ve snaze zpříjemnit studentům studium a předejít jejich potížím se zády, instalují do svých prostor sedací vaky jako alternativní variantu k židlím. Naštěstí si teď můžeme vybírat mnohem častěji to, co považujeme za příjemnější a pro budoucí stav našeho těla přínosnější. Moderní knihovny už nepřipomínají interiér kostela, nejedná se o neosobní studený prostor s vysokými stropy, kamennou dlažbou a tlumeným osvětlením. Dnešní knihovny mají stěny vymalovány pestrými barvami a podlahy jsou pokryté koberci. Vybaveny jsou funkčními stoly s počítači, křesly nebo gauči a velkými okny dovnitř vstupuje dostatek světla, které je ve večerních hodinách nahrazeno umělým osvětlením stropních a stolních lamp. Tak proč by stylový a inspirativní interiér nemohly doplnit sedací vaky?

Sedací vaky nebo pytle nejrůznějších barev, velikostí a tvarů se z domácností pomalu dostávají do veřejného prostoru a vydobývají si v něm poměrně silnou pozici. Jsou praktické a pohodlné a především studentům poskytují žádanou oporu zad při studiu. Možnost vystřídat během dne několik poloh těla je pro záda velmi příznivá a pro nás jistě pohodlná.
Variace pozic, kterou sezení na sedacím vaku nabízí, je příjemnou změnou oproti striktnímu a jednotvárnému sezení na židli, do jejíž polohovatelnosti většinou nemůžeme zasahovat. Sedací vaky v knihovnách nejenže působí preventivně proti bolestem zad, ale navíc zpříjemňují studium. Sezení v nich je zároveň odpočinkem a relaxací. Vždyť co může být lepšího, než se s knihou v ruce nechat pohltit měkkým a na dotek příjemným vakem? Zabořit se do pytle vyplněného množstvím drobných kuliček v sobě skýtá také terapeutický zážitek. Posezení na sedacím vaku není úlevou jen pro záda, ale i pro unavenou mysl.

vak-coloric

Přestože se v těchto oázách klidu vystřídá během dne mnoho studentů, kteří se rozhodli zkrátit si dlouhý studijní den odpočinkem na vaku i těch, kteří pouze mění studijní polohu, nemusíte mít obavu z opětovného využití sedacího vaku. Jeho povrch je omyvatelný a lze ho tedy velmi jednoduše udržovat hygienicky čistý a připravený na další den, dalšího návštěvníka, další zkouškové období, které je pro vaky zatěžkávací zkouškou, kterou prochází na výbornou.