Jak vybavit pokoj pro prvňáka

Chystá se váš potomek v září poprvé do školy? Pak je nejvyšší čas podívat se na vybavení jeho pokojíčku a promyslet změny, které bude potřeba udělat. S přibývajícími povinnostmi je totiž na místě upravit i jeho pokoj, aby se mu vše lépe zvládalo.

V životě malého školáka jsou důležité tři věci, škola, hraní a odpočinek. Přesně tomu by mělo odpovídat vybavení jeho pokojíku. V ideálním případě si rozdělte pokoj do těchto tří zón a vytvořte tak pro své dítě ideální podmínky pro jeho rozvoj.

Studijní zóna

Nejnovější a v podstatě nejdůležitější z nich je zóna studijní. Pracovní kout situujte na světlé místo, nejlépe k oknu, dítě tak bude mít dostatek přirozeného světla. Velmi důležité také je, aby byla studijní zóna oddělena od ostatních dvou, aby se dítě během učení ničím nerozptylovalo.

Hlavní součástí je kvalitní psací stůl a židle. Psací stůl pro prvňáčka musí být dostatečně velký a jeho pracovní plochy by měla mít ideální rozměry 120×60 cm. Židle by měla poskytovat dítěti podmínky pro správné sezení. Tedy zajistit, že při sezení dítě dosáhne nohama na zem a v kotnících, kolenou i kyčlích bude mít pravý úhel. A to bez ohledu na to, jestli se bude jednat o dětskou otočnou židli k psacímu stolu nebo klasickou židli.

V současné době můžete pořídit rostoucí psací stůl i židli. Tento rostoucí nábytek vyřeší problém se správným sezením na roky dopředu. Díky důmyslnému řešení perfektně přizpůsobíte velikost nábytku aktuální výšce dítěte, vydrží vám tedy až do puberty a navíc ho mohou využívat i děti různého věku.

Pokud vám zbyde místo, pak ji vybavte knihovnou, policemi, komodou, nebo dalším úložným prostorem na učebnice a pomůcky.

Velmi důležitou součástí pracovního koutu je pracovní lampička, kterou umístíte do správného rohu, aby si školák nestínil, tedy levého horního rohu pro praváky a z pravého horního rohu pro leváky.

Hrací zóna

Hrací zóna doposud zabírala největší prostor v pokoji, nicméně i po přechodu do školy bude dítě potřebovat dost prostoru na hraní. I když tedy musí část hrací zóny ustoupit té studijní, nezapomínejte na ni. Prvňáček pořád potřebuje místo, kde upustí uzdu své fantazii a po libosti se vyřádí.

Hrací zóna by měla být oddělená od té studijní, aby se dítě zbytečně nerozptylovalo. Hrací zónu můžete oddělit nějakým, paravánem, domečkem nebo pomocí týpí, záleží jen na vašem vkusu a prostorových možnostech. Součástí hrací zóny by měly být úložné prostory na hračky, pořiďte mu tam nějaký dětský úložný regál, kam si bude po hraní svoje hračky uklízet.

Odpočinková zóna

Odpočinkové zóně bude vévodit postel. Ta by měla být postavena co nejdále od okna. Ideálně v nejtmavším koutě pokoje, aby dítě nerušilo světlo z venku. S výběrem postele si dejte záležet, kvalitní postel zajistí vašemu dítěti pohodlné a především zdravé spaní.

Prvňáčkovi už můžete pořídit dospěláckou postel s rozměrem 90×200 cm. Nebudete tak muset za pár let pořizovat další postel. Stejně tak jako u ostatního vybavení do dětského pokoje i v případě postele volte výrobky od certifikovaných výrobců, kteří používají zdravotně nezávadné barvy a materiály.

Postel však může představovat i řešení prostorových problémů. Vyvýšená postel vám pomůže vyřešit problém s umístěním pracovního či herního koutku. Nábytek ALDO vám nabízí chytrá řešení v podobě multifunkčních vyvýšených postelí, kde je například zabudovaný psací stůl nebo důmyslně ukrytý úložný prostor.

Drobnosti, které by neměly chybět

Přechod do další životní etapy je pro prvňáčka už tak dost plný změn, pokuste se mu ho usnadnit a zakomponujte do pokojíku věci, které má rád. Vyzdobte ho plakáty oblíbených hrdinů, nástěnkou pro připevnění vlastních obrázků i rozvrhu, zamilovanými plyšáky a dalšími dekoracemi.