Jaký sprchový kout si vybrat do své koupelny

Sprchujeme se ráno, abychom byli čistí a voňaví do práce, odpoledne po příchodu domů, po sportu, večer před spaním. Stále se zvyšující nároky na osobní hygienu zvyšují i požadavky na vzhled a vybavení sprchového koutu.

sprchový kout
ilustrační foto: pixabay.com – remodelsink

V malém prostoru je to právě sprchový kout, v němž se očista odehrává, ve velkém prostoru se nachází vana pro relaxaci a sprchový kout pro rychlé osvěžení.

Podle čeho vybírat

Nejdůležitějším kritériem je velikost a tvar koupelny, podle nich vybíráme rozměry (standardní výška je 180 cm, ale v nabídce se najdou i jiné)a tvar sprchového koutu – čtvercový, obdélníkový, kruhový i čtvrtkruhový.

Pak je důležité promyslet, kam a jak se budou otevírat sprchové dveře. Dveře fungují několika způsoby, jsou buď posunovací, zlamovací, otočné nebo jednodílné, které se otevírají dovnitř nebo ven.

Cena sprchového koutu se odvíjí hlavně od použitého materiálu. Současným hitem jsou celoskleněné sprchové kouty vyrobené z transparentního tvrzeného skla bez obvodového rámu.

Klasické sprchové kouty s vaničkami

Většinu sprchových koutů tvoří stěny, sprchové dveře, vanička a vodovodní baterie. Sprchové vaničky se vyrábějí z akrylátu nebo litého mramoru. Firma Ravak nabízí vaničky různých tvarů, rozměrů, provedení a způsobu instalace. Lze je umístit na podlahu, na nožičky, zapustit nebo obezdít. Sprchové vaničky jsou buď ploché, hlubší nebo hluboké minivany, do kterých se dá posadit.

Současné trendy

Svou oblibu si stále víc získávají sprchové kouty umístěné přímo na podlaze. Moderní sprchový kout bývá vybaven sedátkem, což ocení zejména starší a méně pohybliví uživatelé. Vodovodní baterie do sprchy nemusí být už jednoduchá s ruční sprchou, která se dá zavěsit. Pro jednodušší manipulaci nabízejí výrobci duální sprchový systém se dvěma hlavicemi – pevnou hlavovou sprchu, která poskytne příjemný relaxační zážitek, a praktickou ruční sprchu. Pravý luxus se dá zažít s hydromasážním systémem.

Video – montážní návod sprchového koutu