Malý obývák? Využijte každý centimetr!

Obývací pokoj je místo, které se dá směle označit za centrum vašeho domova a nehraje roli, zda je v rodinném domě či v paneláku. Celá rodina se tu potkává, aby společně trávila čas a zároveň je to i místo, kam uvádíte své návštěvy. Je proto důležité si dát na jeho zařízení záležet, styl jaký zvolíte o vás totiž lecos vypoví.

Existuje několik pravidel, které vám při zařizování obývacího pokoje pomohou. Když se jich budete držet, jistě vytvoříte příjemný prostor, kde se budete cítit pohodlně nejen vy, ale i vaše návštěvy.

Začněte od základů

Než se vydáte do obchodních domů s nábytkem a bytovými doplňky, zvažte typ podlahy a barvu stěn. To můžete směle pokládat za odrazový můstek, od kterého se můžete odpíchnout, abyste určili styl, jakým se při zařizování budete ubírat. Podobně jako jinde, i tady platí „v jednoduchosti je krása“.

Podlahy s dřevěnými motivy jsou doslova evergreenem a hodí se do interiérů ve venkovském stylu i do těch moderněji laděných. Když zvolíte parkety, linoleum, nebo keramiku, nikdy nešlápnete vedle.

Co se týká barvy stěn, bílou jistě nic nepokazíte. Navíc malým interiérům světlé barvy sluší, ale zkuste vybrat lehké odstíny přírodních barev, které dokáží s interiérem divy. Případně se můžete poohlédnout po nějaké tapetě, právě tapety často dodávají stěnám to pravé kouzlo.  

Buďte kreativní, ale držte se při zemi

Základní věci jste už vyřešili a nyní přichází na řadu fáze vybavování. K ruce si můžete pro inspiraci vzít designérské časopisy či weby, ale nenechte se jimi zdeptat. Designový obývák s krbem do panelákového bytu asi nedostanete, ale i tak můžete vyčarovat moderní prostor, kdy vám bude hezky.

První kus nábytku, který byste měli umístit, je pohovka. Tento krok je důležitý z hlediska dalšího zařizování. Pohovka zabere hodně místa, a proto je třeba její polohu volit s rozumem.  

V menším prostoru je ideální ji ukotvit pod okna. Díky tomu se vám otevřou možnosti lépe využít zbytek prostoru. Neznamená to však, že by nábytek měl být postavený u stěn, pokud vám to prostor umožní, postavte ho kousek od nich, aby prostor mohl dýchat.

Kombinujte různé  materiály

Látka se dřevem, matné s lesklým, kámen a dřevo… Kombinací, které můžete vytvořit, je mnoho. Nebojte se pohrát si s různými texturami. Všechen nábytek sladěný do jedné barvy a materiálu, vypadá sice čistě, ale na druhou stranu působí nudně až sterilně. Kombinace materiálů dodá vašemu obýváku šmrnc. Je třeba mít však stále na paměti, že nic nelze přehánět.  

Světlo 

Správné osvětlení je v obýváku zásadní. Kromě denního světla je důležité zajistit kombinaci světel, která dodají prostoru správnou atmosféru. Také je třeba vhodně zvolit odstín osvětlení – teplý či naopak studený.

Myslete na maličkosti

Obývák je zařízený, nábytek rozmístěný, ale stále to není ono. Nezapomeňte na drobnosti a doplňky, rostliny, koberce či závěsy. Místo klasických žaluzií se zkuste poohlédnout po závěsech, které budou barevně ladit s dominantní barvou. Vypadá to lépe a navíc vhodně zvolené závěsy dokážou přetvořit obývák na krásný prostor. 

Koberečky a předložky dodají vašemu obýváku na útulnosti. I ty se dají dokonale barevně sladit a prostor ozvláštnit. Navíc jsou i velmi praktické, jejich čištění je rychlé a snadné a nedrží v sobě tolik prachu a roztočů jako klasické koberce. Když budete takový kobereček pořizovat, dbejte na to, aby byl vyrobený z přírodního materiálu, kromě toho, že se dobře udržuje, je i příjemný na dotek.

Jak si zařídíte svůj obývací pokoj, je jen na vás a i když projdete nespočet inspiračních webů a magazínů, vždycky se řiďte svým pocitem. Pravdou totiž zůstává, že je to váš domov a bydlet v něm budete vy, ne vaši přátelé či designéři.