Výběr světel do koupelny nepodceňujte. Jsou důležitější, než si myslíte

Koupelna je místem, kde trávíme poměrně dost našeho drahocenného času. Je to místo odpočinku a relaxace, ale také uklidnění a dobití energie po náročném dni.

Aby koupelna plnila svou funkci, je nesmírně důležité dbát na její správné osvětlení. Pokud rekonstruujete anebo zařizujete novou koupelnu, budou se vám hodit následující řádky. Prozradíme totiž, jak světla do koupelny vybrat a nešlápnout vedle.

Hlavní a doplňkové

Prvním krokem je zvolení počtu světel v poměru k velikosti místnosti a žádanému osvětlení. Ideální je, pokud v místnosti bude jedno hlavní – centrální světlo, které můžete řešit stropním koupelnovým svítidlem a světla doplňková. Pro ty jsou ideální nástěnná svítidla. Světla v místnosti můžete individuálně ovládat a navodit tak tu správnou atmosféru.

Studená anebo teplá bílá?

Teplota chromatičnosti má co do činění s atmosférou v místnosti. Pokud zvolíte špatnou, nebudete se tady cítit dobře. Zda zvolit teplé či studené světlo vždy záleží na zařízení místnosti a vašich preferencích. Jistou alternativou jsou světla s denní bílou, které představují onen pomyslný „zlatý střed“.

Led anebo klasiku?

Při výběru koupelnového osvětlení se jistě budete zamýšlet také nad tím, zda sem pořídit klasické žárovky anebo světla vybavená LED žárovkami. Pokud zvolíte klasiku, počítejte s kratší životností a horším poměrem cena vs. kvalita. Naopak u LED žárovek se doba svítivosti pohybuje okolo 25 000 hodin, což rozhodně není málo. Navíc jde o nesmírně ekologickou a ve své podstatě také ekonomickou variantu svícení.

Na kvalitě se nevyplatí šetřit

Prodejen svítidel je nepřeberné množství. Proto je občas velmi složité se v jejich nabídce zorientovat. Vždy tak sázejte pouze na známé a ověřené prodejce svítidel, kteří na našem trhu působí delší dobu a mohou se za kvalitu prodávaných svítidel zaručit. Ne vždy také platí, že cena odráží kvalitu výrobku. Na dobrých světlech do koupelny se ale na druhou stranu nevyplatí šetřit.