Arboristika – potřebné vybavení pro práci ve výškách
Arboristika – potřebné vybavení pro práci ve výškách
Žádný arborista, stromolezec nebo výškový pracovník se neobejde bez potřebného vybavení. Co ale všechno je potřeba pořídit? Na to se zaměříme v tomto článku.
Arboristika – práce ve výškách
Arboristika je obor, který se zaměřuje na komplexní péči o stromy, keře a dřeviny rostoucí mimo les. Konkrétně se jedná o stromy a dřeviny v našich sídlech, městech a v krajině nejbližšího okolí, které zde plní hned několik funkcí:
- hygienická funkce – snižují prašnost a zlepšují mikroklima,
- ekologická funkce – poskytují prostředí pro další organismy,
- estetická funkce.
Aby tyto stromy plnily to, co mají a zároveň byla zajištěna provozní bezpečnost (zejména v místech, kde proudí velké množství lidí), je zapotřebí arborista, do jehož náplně práce spadá celková péče o stromy a dřeviny, jejich ošetřování, výsadba, posuzování stavu nebo dokonce péče o soukromé zahrady či sady.
Arborista tak musí umět:
- skácet strom ve ztížených podmínkách nebo v havarijním stavu,
- pracovat ve výškách,
- umět veškeré dřeviny bezpečně a zdravě ošetřit,
- vysazovat a přesazovat,
- posoudit jejich stav,
- a mnoho dalšího.
Základní vybavení každého stromolezce
Aby arborista / stromolezec mohl vykonávat výše uvedené arboristické práce, je nezbytné vlastnit kvalitní arboristické vybavení. Samozřejmě hodně záleží, na konkrétním zaměření. Úplným základem je ale kvalitní, odolné a pohodlné oblečení, které zajistí potřebnou ochranu:
- arboristické kalhoty,
- pevná obuv ke kotníkům,
- odolné pracovní rukavice,
- přilba a brýle na oči.
Jelikož se pracuje venku, neměla by vám ve výbavě chybět také arboristická bunda a funkční termoprádlo do chladných dnů.
Tip: Při výběru se zaměřte na to, aby bylo oblečení vyrobeno z voděodpuzujících tkanin a doplněno o reflexní prvky. Rovněž by mělo být protiřezové.
Vybavení pro pozemního pracovníka
Pozemní pracovník musí mít ve svém vybavení navíc ostré dvousečné nůžky a ruční pilky, vybavené pevným pouzdrem pro bezpečné uschování.
Vybavení pro stromolezce
Oproti pozemnímu pracovníkovi toho stromolezec k výkonu práce potřebuje daleko více. Nutností je speciální vybavení, určené pro výstup do výšek. Základem je pracovní přilba s podbradním páskem, která ochrání hlavu před možným pádem či padajícími větvemi. Dále je potřebný také arboristický postroj s polohovacími body a malá lékárnička se škrtidlem.
Při instalaci lana do koruny stromu je dobré nahazovací vybavení, konkrétně sáček nebo prak. Pro výstup do korun stromů pak doporučujeme pořídit statické lano, hrudní, ruční a nožní blokant, nožní stoupací popruh, spojovací smyce a karabiny.
Další arboristické vybavení k pořízení:
- kmenovka na polohování,
- set pro pohyb v korunách stromů a karabiny,
- ruční pilka a motorová pila na větší průměry stromů,
- další pomocné vybavení (např. velká lékárnička, která by nikdy neměla chybět).
Tip: Do velké lékárničky doporučujeme sepsat záchranný postup a poznamenat konkrétní souřadnice, kde se nacházíte. V případě, že by se něco stalo, tak je k tomu i skvělá mobilní aplikace Záchranka, která přivolá pomoc stiskem jednoho tlačítka a odešle vaší polohu a další důležité informace.
Pokud si nejste jisti, co všechno pro práci v arboristice pořídit, obraťte se na odborníka nebo e-shop s arboristickým vybavením, kteří vám s výběrem poradí.