Bateriový systém pro ukládání elektřiny z fotovoltaiky
Propojení fotovoltaické elektrárny s bateriovým systémem představuje ekonomické a efektivní řešení. Vytvořenou elektřinu z fotovoltaiky si můžete lehce uložit do baterie a využít ji později, například až nebude tolik svítit slunce. Jaké další výhody skrývá bateriový systém?
Proč ukládat elektřinu do baterie
Jak již bylo řečeno, vyrobenou elektřinu z fotovoltaiky lze ukládat do baterie a využít ji později. Nejvyšší spotřeba elektřiny v domácnosti je zpravidla ráno a poté odpoledne a večer. Naopak nejvyšší produkce elektřiny skrze fotovoltaiku probíhá přes poledne. Když uložíte vyrobenou elektřinu přes den do své baterie a následně ji využijete večer nebo následující ráno, stáváte se tak mnohem energeticky soběstačnější.
Spotřebu elektřiny versus výrobu elektřiny a její ukládání vhodně ilustruje následující obrázek.
Baterie navíc řídí spotřebu energie v domácnosti
Bateriový systém lze chápat jako mozek domácnosti, který dokáže řídit spotřebu energie. Na pozici vstupu do baterie máte připojený obnovitelný zdroj energie (v tomto případě fotovoltaickou elektrárnu) a na výstupu prvky domácnosti, které potřebují ke svému chodu elektřinu. Jako vstup do baterie je samozřejmě přiveden i klasický přívod elektřiny v případě, že by již slunce nesvítilo a uložená elektřina v baterii by došla. Jak to celé funguje, představuje níže uvedený obrázek.
Dotace na fotovoltaiku s baterií
Pokud si chcete pořídit fotovoltaickou elektrárnu s bateriovým systémem, můžete na svůj projekt dostat i významnou státní dotaci z programu Nová zelená úsporám. Díky dotaci můžete získat až 155 000,- Kč, konkrétní výše dotace se liší podle výkonu fotovoltaiky a kapacity baterie.