Decentralizovaná rekuperace je řešení pro malé byty

Větrání s rekuperací tepla pomáhá udržovat příjemné klima čistý vzduch při minimálních ztrátách tepla. U rekonstruovaných bytů má však ještě jednu velmi užitečnou vlastnost. Zabraňuje vzniku plísní, které by se mohly objevit z důvodu nedostatečného odvětrávání. Systém s decentrálními jednotkami můžete instalovat i dodatečně, protože nejsou třeba žádné stavební zásahy.

Instalace decentrálních jednotek je jednodušší než byste si mohli myslet. Firma Zehnder vyvinula decentrální jednotky, které k instalaci potřebují pouze vyvrtání otvorů do obvodových zdí a následné osazení. Jejich výkon je dostatečný pro výměnu vzduchu v jedné či více místnostech.

Investor se rozhodl pro tento způsob větrání pro byt o celkové rozloze 80 m² především proto, že je možné instalaci provést rychle a s minimálními zásahy do interiéru. Nejsou zde potřeba rozvody vzduchu, systém využívá pouze fyzikální vlastnosti proudění vzduchu rozdílných teplot. I přesto systém umožňuje využívat všechny výhody komfortního větrání – optimální výměna vzduchu, rekuperace tepla a maximální energetická účinnost.

Dvě samostatné jednotky

Projektant sáhl k instalaci dvou samostatných jednotek Zehnder ComfoSpot 50Zehnder ComfoAir 70. Díky tomu bylo možné připojit k jednotce druhou místnost, a tak větrat dvě místnosti najednou. Součástí sestavy je i entalpický výměník zabrání vzniku kondenzátu a znečištění fasády.

Decentrální větrací jednotka Zehnder ComfoSpot 50

Jednotka, která v sobě perfektně kombinuje kompaktní rozměry a vysoký výkon. Kromě toho je i velmi tichá (5,2 -29 dB(A)), nebude vás tak rušit při odpočinku ani běžných aktivitách. Součástí jednotky je entalpický výměník, který umožní využití až 82 % tepla a 78 % vlhkosti z odváděného vzduchu.

Její výhodou je i snadnému ovládání prostřednictvím dotykového displeje. Ten je umístěn přímo na jednotce, ovládat se však dá i pomocí čidel vlhkosti CO2 a VOC (těkavých organických látek ve vzduchu). Pro stěny o tloušťce 33,5–60 cm stačí jádrový otvor o průměru 34 cm. Při její instalaci tak opravdu není nutné dělat větší zásahy do interiéru.

Jednotku můžete používat až do venkovní teploty cca. -5 °C bez předehřívače či bez redukovaného podtlakového protizámrazového režimu.

Decentrální větrací jednotka Zehnder ComfoAir 70

Druhá jednotka, kterou projektant použil pro tento typ instalace je decentrální větrací jednotka Zehnder ComfoAir 70. Jednotka se nepřetržitě stará o příjemné klima a pocit pohody uvnitř bytu.

Jednotka je vysoce výkonná, ale díky kvalitním ventilátorům DC a dobré akustické izolaci je i velmi tichá (23 dB(A) při 40 m³/h). I tato jednotka je vybavena entalpickým výměníkem a zajišťuje tak využití až 89 % tepla a 71 % vlhkosti z odváděného vzduchu.

Jednotka je vhodná pro stěny o tloušťce 28–60 cm, do kterých stačí udělat otvor o průměru 25 cm. S pomocí volitelného napojení potrubí pro přívod či odvod vzduchu byla na větrací systém připojena i další místnost.

Investor tak získal účinný větrací systém, díky kterému ušetří peníze za vytápění a navíc nemusí dělat velké zásahy do obvodových zdí. Obě jednotky mají navíc velmi vkusný design a budou tak váš interiér i pěkně zdobit.