Jak připravit vaši chalupu na zimu a zabezpečit ji před zloději

Zima se blíží neúprosným tempem a pro chataře je nejvyšší čas dokončit přípravy na zimu. Pojďte se s námi podívat, co vše je potřeba udělat pro klid a bezpečnost vašeho majetku. Bohužel je blížící se zima stále častějším lákadlem všech zlodějů, a proto se nenechte překvapit!

příprava před zloději
Zdroj: paradizo.com

Přinášíme vám 7 tipů jak připravit chatu na zimu tak, abyste se mohli na jaře bez obav vrátit. První a velmi zásadní věcí, na kterou rozhodně nesmíte zapomenout je voda společně s topením. Voda při zamrzání zvětšuje svůj objem i tlak a tak se může velmi jednoduše stát, že se trubky roztrhají nebo popraskají.

Zajistěte vodu, okna i komín

Vodu je potřeba vypustit ze všech trubek a bojleru a neměli byste opomenout ani vypnutí přívodu vody. Velmi často je rovněž doporučeno vypustit radiátory a kompletně vypnout topení. Na druhou stranu je víc než žádoucí udržovat v chatě přes zimu teplotu v rozmezí 5-10 °C. Pravděpodobně nejvýhodnější je chatu dobře zateplit, přičemž teplo by pak nemělo tak jednoduše unikat.

Druhým důležitým krokem je odpojení spotřebičů a vypnutí elektřiny. Tím snížíte riziko poruch a nenadálých událostí. Potraviny ve spíži zkontrolujte, a pokud si myslíte, že přes zimu nevydrží, radši je vezměte sebou domů. Lednici vyčistěte a nenechávejte v ní vůbec nic. Necháváte si na chatě oblečení? I to by mělo být chráněno. Velmi dobré jsou vakuové pytle, které chrání jak před vlhkostí, tak před moly. Celkový úklid vnitřních prostor je samozřejmostí. Kdo by se chtěl na jaře vracet do chlívku? Předposledním krokem dokonalé přípravy chaty na zimu je vnější zazimování. Komín zakryjte, okna zajistěte okenicemi a okapy vyčistěte tak, aby odtoku vody nic nebránilo.

Posledním, sedmým krokem a v poslední době čím dál důležitějším, je zabezpečení chaty. Každý si přeje chatu zabezpečit před zloději a nevítanými návštěvami. V žádném případě nenechávejte na chatě žádné cennosti nebo peníze. Pomoci by rovněž mohly bezpečnostní zámky a dveře. Instalace elektronického poplašného zařízení by také mohla přispět k většímu klidu. Nenechte se na jaře nepříjemně překvapit a zajistěte svou chatu v každém ohledu.