Litinové nádobí – návrat ke kořenům

Možná to znáte – koupili jste si za poslední roky již několik pánví a žádná z nich vám dlouho nevydržela. Nepřilnavý povrch se pomalu zdrsnil, přestal plnit svoji funkci a smažení na pánvi se stalo vaší noční můrou.

Je čas se vrátit k prověřeným materiálům, které se používají v kuchyni více než 100 let a jedním z nich je surová litina. Tento materiál nemá žádnou chemickou povrchovou úpravu a jeho vlastnosti se nemění v čase. Ba naopak, čím častěji litinovou pánev používáte a zapékáte na povrchu olej, tím méně přilnavým a více odolným se povrch pánve stává.

Univerzální použití v kuchyni i na ohni

Litinové nádobí je vhodné jak na plynový sporák, tak na indukční vařič. Použít jej můžete i na plynovém nebo uhelném grilu nebo dokonce otevřeném ohni. Důležité je si uvědomit, že toto nádobí není vhodné mýt v myčce a také nedoporučujeme používat agresivní čisticí prostředky. Veškerá údržba je naprosto šetrná k životnímu prostředí a velmi jednoduchá. Po použití pánev očistíte a umyjete pod teplou tekoucí vodou, pak ihned osušíte utěrkou a aplikujete rostlinný olej (například slunečnicový nebo řepkový) nebo můžete použít speciální balzám na litinové nádobí. Pak již pánev jen uložíte na suché místo a je připravena pro příští použití. Vyvarujte se skladování potravin v litinovém nádobí, protože kyselé šťávy by narušovaly povrch litiny a životnost nádobí by se zkracovala.

Litina je zárukou kvality a zdravotní nezávadnosti

Z litiny můžete na trhu najít celou řadu výrobků v různých cenových hladinách a kvalitě. Doporučujeme nakupovat výrobky od tradičních značek, které jsou zárukou kvality zpracování a také zdravotní nezávadnosti použité litiny. Litinové pánve a litinové hrnce na náš trh dodává například tradiční značka z USA Lodge, která si pyšní více než stoletou tradicí nebo například značka Petromax z Německa. Oba tito výrobci jsou zárukou toho, že vám vaše litinové nádobí bude věrně sloužit desítky let a na pánve s teflonem a jinými plastovými nepřilnavými povrchy si ani nevzpomenete.

Udělejte radost litinovým nádobím

Především pánve Lodge ve speciální edici jsou velmi oblíbeným dárkem pro myslivce, rybáře a milovníky masa. Můžete zakoupit pánve s obrázkem medvěda, srnce, ryby, bizona a dalšími atraktivními vzory.