Neplaťte za plyn více, než skutečně musíte

Také vás trápí časté zvyšování cen plynu a hledáte všemožné způsoby, jak by se dalo za energie ušetřit? Pak pro vás máme jeden výhodný návrh a tím je přehledné zpracování cen plynů od těch nejznámějších tuzemských dodavatelů. Sami se tak můžete přesvědčit, zda máte toho nejvýhodnějšího dodavatele či nikoliv. V takovém případě byste měli začít uvažovat o změně dodavatele.

plynový sporák
Zdroj: flickr.com

Jak zjistím, zda je můj dodavatel pro mě ten nejvýhodnější?

Díky šikovné webové službě srovnání cen plynu si snadno vypočítáte, zda je třeba za plyn utrácet ročně tolik peněz nebo máte možnost naopak výrazně ušetřit, pokud byste přešli k jinému dodavateli. Na základě informativní kalkulace získáte přehled o cenách a dozvíte se, zda na trhu existuje vhodnější dodavatel, od kterého byste měli plyn odebírat.

Můžu dodavatele okamžitě změnit?

Pokud jste zjistili, že při změně dodavatele máte možnost ušetřit, pak k němu patrně budete chtít přejít. Samotný přechod k novému dodavateli je velice snadný a většinou je navíc nabízen zcela zdarma. Změnu můžete učinit, kolikrát budete chtít, avšak vždy jen jednou za 6 měsíců. Přechod může v některých případech trvat i tři měsíce, jelikož takovou výpovědní lhůtu má původní dodavatel stanovenou. Po tu dobu vám bude plyn pochopitelně dodáván a opravdu nehrozí, že by dodávka byla jakkoliv přerušena.

Z čeho se skládá cena za plyn?

Abyste správně pochopili, jak je možné každoročně na plynu ušetřit a to pouhou změnou dodavatele, je třeba znát složení koncové ceny plynu. Ta se totiž skládá z více prvků. Pro nás je obzvlášť podstatná neregulovaná část ceny, která tvoří až 75 % ceny konečné. Výši neregulované části si stanovuje každý dodavatel plynu sám, což je důvodem, proč se jejich ceny natolik liší. Pro nás je to rozhodující faktor při výběru výhodného dodavatele. Není to však to jediné, co cenu tvoří. Státem, přesněji Energetickým regulačním úřadem, je určena další část a to regulovaná. Ta se pohybuje okolo 24 % ceny a je pro všechny dodavatele stejná. Nejinak je tomu u daně z přidané hodnoty, jejíž aktuální hodnota je 20 %. Dle zákona je součástí koncové ceny i daň ze zemního plynu, avšak ta se týká pouze podnikatelů a právnických osob. Domácnosti jsou od této platby osvobozeny.

Za vyzkoušení nic nedáte

Pokud jste se stále nerozhodli, zda využít příležitosti, kdy můžete jasně vidět porovnání cen různých dodavatelů plynu, rozhodně byste neměli dále otálet. Čím dříve zjistíte, že jiný dodavatel by pro vás byl výhodnější, tím dřív k němu můžete bez ostychu přejít a o to více korun můžete každoročně ušetřit. Předběžná kalkulace je navíc prováděna zcela zdarma a k ničemu zákazníky nezavazuje, takže ji můžete vyzkoušet naprosto bez obav. Zjištěním, jak na plynu co nejvíce ušetřit, nemůžete nic ztratit, ale naopak můžete jedině získat.