Prach: nepříjemný a všudypřítomný společník

Nejspíš to také znáte. Uklidíte, máte doma čisto, ale stačí pár dní a můžete dělat vše nanovo. Prach se usazuje velice rychle a úklid jednou za týden je tak ve většině domácností téměř povinností. Zatím bohužel neexistuje metoda, jak se prachu zbavit permanentně nebo alespoň na delší dobu. Přesto je tu ovšem pár dobrých rad, které vám pomohou s prachem bojovat efektivněji.

prach
Zdroj: elny.cz

Skrytý prach

Je třeba si uvědomit, že prach není jen tam, kde ho vidíme. Schovává se také v bytovém textilu. Pokud máte doma závěsy, polštářky, látkovou sedačku, koberce, tam všude je po čase prach přímo zažraný. Proto je z praktického a zdravotního hlediska lepší bytové textilie eliminovat. Pokud například máte koberce, prach v nich ani nevnímáte. Myslíte si, že když koberce vyluxujete, kvalitní sáčky do vysavače všechen prach pohltí? Není to pravda. Většina ho zůstane v koberci. Pokud byste měli třeba plovoucí podlahu, viděli byste vždy během pár dní na podlaze utvořené chuchvalce prachu. Do plovoucí podlahy se nezahrabou, ale do koberce ano. I když tak s kobercem máte pocit, že máte doma čisto, opak je pravdou. Na pevné podlaze sice nečistoty vidíte, zatímco na koberci tolik ne, ale ve skutečnosti je pevná podlaha zdravotně lepší, protože se do ní prach nezavrtá a vy ho všechen při úklidu zlikvidujete.

Při úklidu postupujte odshora dolů. Nejprve tedy utřete prach z nábytku a výše položených míst. Prach, který nezachytíte spadne na podlahu, kterou budete uklízet jako poslední. Takovýto postup úklidu je nejefektivnější.

Také některé typy vytápění mají na prach nežádoucí účinky a znamenají jeho zbytečné víření. Může se jednat o klasické přímotopy, plynové topení, ale i jiné. Kde jasně vidíte, jak se nad topením tetelí vzduch, tam se bude dařit také prachu.