Jaké interiérové dveře vybrat

Jak jsou si jistě všichni vědomi, tak interiérové dveře jsou součástí každého obytného prostoru a proto je velmi vhodné dbát na to, abyste vybrali ten správný vzhled, styl a způsob otevírání. To samozřejmě není vše, na co je třeba brát zřetel, protože i maličkosti Vás v případě podcenění mohou velice zaskočit.

plancher_dvere-porta-doors-interier

V dnešní době je sortiment interiérových dveří opravdu velice obsáhlí a může být složitější vybrat ty správné. Můžete se při výběru dveří zaměřit na materiál, styl otevírání nebo na úpravu povrchu a dekor. Interiérové dveře doplňují Váš domov a měly by se vším ladit, takže by měli plnit praktickou, ale i estetickou funkci.

Typy pro výběr interiérových dveří

1. Jaké místnosti budou pomocí dveří odděleny?

I interiérové dveře by měly být odolné například vůči vlhkosti a to v případě, že budeme oddělovat například koupelnu od chodby (tyto dveře jsou vystavovány útokům plísní a vlhkosti). Pokud vyberete odolnější dveře, tak se nemusíte obávat poničení nebo změně designu. Z toho vyplývá, že na základě toho se také vybírá úprava povrchu a je určitě vhodné se zamyslet nad protipožárními normami nebo na funkci, která zajišťuje izolaci vůči zvuku.

2. Pravé nebo levé interiérové dveře?

Velmi důležité je zjistit, na jakou stranu se budou dveře otevírat a podle toho se poté vybírá místo a umístění pantů neboli závěsů. Jestliže jsou panty umístěny na pravé straně (po pravé ruce), jsou to dveře pravé a naopak.

3. Výplň interiérových dveří

Při volbě výplně interiérových dveří si dejte velice záležet, protože právě výplň nejvíce ovlivní celkový styl a estetickou stránku interiéru. Vybírejte tedy s rozvahou, aby výplň interiérových dveří nenarušovala celkový design místnosti a nebyly vytlačovány její podstatné znaky.

plancher_interiérové-dveře-porta-doors

Výplň interiérových dveří

  • Voština – voština je nejběžnějším materiálem, který se využívá pro výplň interiérových dveří. Je to vlastně papír, který je vytvarován do tvaru, který připomíná včelí plástve. Tento materiál také dominuje nízkou cenou, díky které je velmi oblíbeným. Avšak tento materiál velmi ovlivňuje celkovou odolnost interiérových dveří. Voštinu tedy vybírejte hlavně při místnosti, kde nebudou dveře příliš namáhané.
  • Děrovaná dřevotřískové deska (DTD) – pro standardně namáhané dveře je dřevotřísková výplň tou jasnou volbou. Tato výplň je odlehčená, ale zároveň pevná a odolá. Interiérové dveře mají vyšší hmotnost a tak zaručují vyšší izolaci proti zvuku a disponují také delší životností.
  • Plná dřevotřísková deska (DTD) – jedná se o nejvíce finančně nákladnou výplň do interiérových dveří. Tato výplň se využívá zejména tam, kde mají určitou funkci. Disponují vysokou odolností, protože odolávají i vyšší zátěži (proražení).

4. Povrch interiérových dveří

Až se dostanete k výběru povrchu dveří, tak je třeba brát zřetel na to, kde se budou interiérové dveře nacházet a čemu budou čelit. Fólie se rozlišují podle tloušťky (od 0,1 mm, CPL 0,4 mm nebo 0,7 mm).

Povrchy interiérových dveří

  • Fólie – jedná se o nejméně finančně náročnou variantu úpravy povrchu interiérových dveří. Fólie se využívá především u dveří, které nejsou zvýšeně namáhané.
  • Laminát – tento materiál (CPL – střednětlaký) je vhodný pro střední zatížení (např. domácnost). Laminátová vrstva se velmi podobá dřevu a tento vzhled vydrží několik let. CPL je mnohem odolnější vůči klasickému poškození a je velmi vhodný do domácností, kde se nachází domácí mazlíčci nebo malé děti. Údržba je velice jednoduchá i za využití čisticích prostředků. Silnější vrstva laminátu (HPL – vysokotlaký laminát) je vhodná tam, se bude počítat se zvýšenou zátěží.
  • Dýha – jistě všichni víme, že je dýha vyrobena ze dřeva a proto se zařazuje do finančně náročnějších povrchových úprav. Dýha je vhodná hlavně do bytů.
  • Masiv – jedná se o celodřevěné dveře a je to ta nejvíce finančně nejnáročnější možnost. Při využití masivu získáte opravdový luxus, ale bohužel při působení slunečního záření ztrácejí svou původní barvu a odstín.

plancher_vchodové-vstupní-dveře

5. Plné nebo prosklené interiérové dveře

Pokud se rozmýšlíte nad tím, jaké dveře vybrat. Zda plné nebo prosklené, tak je vhodné se zamyslet nad tím, kam chcete dveře umístit.

  • Prosklené – tyto interiérové dveře se uplatní hlavně v obývacím pokoji nebo chodbě. Prosklené dveře zaručují vzdušný a lehčí interiér, ale je zde otázka, zda Vás nebude pronikající světlo rušit od spánku.
  • Plné – výhodou je vyšší soukromí a zlepšená izolace proti zvuku, na rozdíl od prosklených. Nejlépe se hodí do sklepů nebo komor.

6. Interiérové dveře pro toaletu a koupelnu

Pro tyto prostory se velice často používaly plné interiérové dveře. Dnešní moderní době se uplatňuje tzv. „zlatá střední cesta“. Využívají se tedy i interiérové dveře prosklené pomocí matného skla. Díky tomu budete upozorněni, že se v koupelně či na toaletě svítí. Bez obav, propuštěno je jen světlo, nikoli obraz. Soukromí je tedy zachováno.

7. Styl zavírání dveří

Jde o osobní vkus. Mezi běžné interiérové dveře patří jednokřídlová, ale i dvoukřídlová varianta. V nabídce jsou také velmi praktické posuvné dveře. Tato varianta otevírání dveří zaručuje minimální zabírání místa. Dále jsou zde skládací dveře, které se využívají hlavně v šatnách a úložných prostorech.

8. Výběr kování

Až se dostanete k výběru toho správného kování, je třeba se zaměřit na materiál a styl otevírání. Je třeba jej sjednotit s interiérem a zvážit funkci zamykání.

9. Rozměry a barvy

U interiérových dveří se setkáte nejčastěji s rozměry: 60, 70, 80, 90, 100 a 110 cm. U interiérových dveří dvoukřídlých se setkáte s rozměry: 120 a 200 cm. Můžete počítat s tím, že sortiment interiérových dveří je plný mnoha odstínů, mezi které patří dub, buk, ořech, wenge a barvy bílá, černá a hnědá.

Plancher – interiérové dveře

Podlahové krytiny, dveře a zakázková výroba nábytku, přesně na tyto záležitosti se specializuje společnost Plancher s. r. o a to více než 10 let. Společnost Plancher s. r. o. má hlavní cíl a to je 100% spokojenost jejich zákazníků. Dnešní doba je velice uspěchaná a tak společnost Plancher s. r. o. nabízí svým klientům servis, který jim co nejméně narušuje životní prostor. Na adrese Lovosická 439/42, 190 00 Praha 9 se nachází vzorkovna společnosti Plancher s. r. o. Vzorky si můžete prohlédnout také v mobilní podobě. Tato funkce je zde hlavně proto, aby každý zákazník nemusel navštěvovat vzorkové prodejny a mohl si v pohodlí domova vybrat to, co žádá. Pokud hodláte navštívit vzorkovou prodejnu společnosti Plancher s. r. o., tak je třeba vědět, že je to možné pouze po telefonické dohodě. Ve vzorkovně prodejny naleznete dveře značek Verte Doors, Porta Doors, Invado a Vacso Doors.