Jaké vrstvené dřevěné podlahy si vybrat? Dvouvrstvé, třívrstvé nebo dýhované?

Při zařizování nového bydlení či při jeho renovaci by se měl každý zamyslet, jakou podlahovou krytinu vybrat, aby například splňovala potřebné nároky nebo aby ladila s celkovým interiérem.

barkotex_5 top znacek - 1

Dřevěné podlahy jsou jedním z nejvyhledávanějších typů podlahových krytin, protože disponují svými nenahraditelnými vlastnostmi. Mají malebný vzhled, ale také disponují perfektní tepelně izolační vlastností. Tyto podlahy se také velmi hodí do prostor, kde je instalováno podlahové vytápění, díky dobrá vodivosti tepla. Mezi pozitivní vlastnosti dřevěných podlah patří také příjemná chůze bosou nohou, mizivé nároky na údržbu, nízká hořlavost, perfektní zvuková izolace a možnost oprav.

Druhy dřevěných podlah

V sortimentu dřevěných podlahových krytin je opravdu mnoho druhů, které se od sebe odlišují svým složením, povrchem a mnoha dalšími vlastnostmi. Dřevěné podlahy si rozdělíme do dvou skupin a to na celomasivní a vrstvené. Mezi nejprodávanější patří skupina vrstvených a ty si rozdělíme do dalších třech skupin (dýhované, dvouvrstvé a třívrstvé).

Montáž vrstvených dřevěných podlah je možná pomocí lepidla, neboli přilepením k podkladu nebo pomocí zámkového systému (pokládka na volno). Vrstvené dřevěné podlahy jsou vyráběny z nosné konstrukční vrstvy a svrchní nášlapné dýhy, která je vyráběna z ušlechtilého dřeva. Výrobce jej pak opatří lakem nebo olejem, čemuž říkáme povrchová úprava. Nový majitel bude mít určitě radost z celkového vzhledu, ale také samozřejmě z možnosti opakované renovace. Výdrž dřevěné podlahy je závislá na síle masivního dřeva. Pokud je tloušťka nášlapné vrstvy větší, tak je možné jej vícekrát přebrousit a výdrž celkové podlahy je tedy také mnohem delší. Třívrstvé podlahy je možné také několikrát přebrousit, ovšem záleží na tloušťce nášlapné vrstvy. Celomasivní podlahy můžeme přebrousit víckrát.

barkotex_5 top znacek - drevene podlahy - MAGNUM

Třívrstvé dřevěné podlahy

Jak již název napovídá, tak třívrstvá dřevěná podlaha je složená ze tří vrstev. Vrstva na spodku podlahy je vyrobena z dýhy (z měkké dřeviny), i prostřední vrstva je tak vyrobena, ale ta je opatřena zámkovým systémem. Vrchní, tedy třetí vrstva, je vybavena cca 4 mm tloušťkou a je většinou lakovaná. Tyto typy podlahových krytin disponují svou nízkou cenou, dlouhou výdrží, jednoduchou údržbou a možností instalace do prostor opatřených podlahovým vytápěním. Dřevěné podlahové krytiny se třemi vrstvami je možné k podkladu jednoduše přilepit nebo je využít k plovoucí pokládce.

Dvouvrstvé dřevěné podlahy

Oproti třívrstvým podlahovým krytinám mají ty dvouvrstvé menší tloušťku. Můžete je použít i v prostorech, kde jsou horší podmínky. Spodní vrstva neboli stabilizační vrstva je vyrobena z velmi odolných materiálů, které zaručují dlouhou životnost. Pohledová, vrchní, vrstva tvoří jednu třetinu celkové tloušťky. Tyto podlahy disponují vysokou tepelnou vodivostí a zároveň sníženou hlučností. Instalují se celoplošným přilepením.

barkotex_5 top znacek - drevene podlahy - PARADOR

Dýhované dřevěné podlahy

Dýhované podlahy jsou k dostání ve dvouvrstvých i třívrstvých variantách, kdy horní vrstvu tvoří dýha ze dřeva a je většinou lakována. Spodní vrstva může být tvořena pryskyřicí nebo korkem, takže zde nemusí být použito pouze dřevo. Jestliže se dýhovaná dřevěná podlaha skládá ze tří vrstev, tak tu prostřední tvoří dřevovláknitá HDF deska.

Tyto podlahy disponují hlavně dlouhou životností, jednoduchou údržbou a vysokou odolností. Podlahy lze instalovat jednoduchým lepením nebo plovoucí pokládkou.

Životnost podlah dle podmínek v místnosti

Velmi důležitým aspektem pro životnost těchto typů podlah je relativní vlhkost, která by neměla klesnout pod hranici 40 % (vysychání a praskání dřeva). Nejlepší rozsah relativní vlhkosti je 40 až 60 %. Mimo jiné je třeba sledovat i teplotu, která by se měla pohybovat v rozmezí 15 až 25°C.

barkotex_5 top znacek - drevene podlahy - tarkett

Dřevěné podlahy a jejich údržba

Lidé, kteří si pořídili lakované dřevěné podlahy, se mohou těšit z jejich jednoduché údržby. Lakované podlahy totiž disponují vysokou odolností vůči nečistotám. Dalšími výhodami jsou například protiskluzové vlastnosti a možnost si vybírat z několika variant lesků. Dále je možné pořídit si dřevěné podlahy s povrchovou úpravou pomocí oleje, které jsou na údržbu o trochu náročnější. Naopak disponují možností místních oprav, které u lakovaných podlah učinit nelze. Je zde totiž nutností provádět celoplošné broušení.

Tip pro Vás od nás: Dřevěné podlahy – výprodej zásob a výběrových kolekcí za bezkonkurenčně nízké ceny.