Na čem sedíte v obýváku vy?

Bez sedačky by se obývací pokoj asi neobešel. Je to tedy jeden z hlavních kusů nábytku, které se vůbec při zařizování bytu vybírají. Jaké jsou ale vlastně moderní sedačky, jakou pořídit a co vám vlastně nabízejí za výhody?

ložnicová sestava
Zdroj: nabytek-elegance.cz

Sedací soupravy procházejí v různých letech obměnami. Dříve byly typické klasické zaoblené tvary, kulaté okraje a sedačky bývaly jedním kusem nábytku. Moderní trendy dnes ale velí spíše rohové sedací soupravy, které mohou být doplněny dokonce o další velké taburety a podnožky. Namísto zádových opěrek se pak dnes často používají spíše velké polštáře. Oblé kraje nahradily ostřejší hrany. To vše je doprovázeno neutrálními barvami v tónech bílé, černé a šedé, občas doplněné o jiné podle volby potahové látky. Potahové látky ovlivňují také, jak složitá bude údržba sedačky. Vybírat se dají měkké materiály, na kterých ale obyčejně bývají háklivější, ale jsou příjemnější na dotek, nebo hrubější látky, které jsou odolnější, ale nejsou tak příjemné. Kapitolou samou o sobě jsou pak kůže a koženky. Na údržbu jsou praktické, ale někomu mohou být nepříjemné nebo spíše nezvyklé na sezení.

ložnicová sestava
Zdroj: nabytek-elegance.cz

Sedačky se obyčejně vybírají také podle ceny, která se může pohybovat od několika tisíc až po několik desítek tisíc korun. Cenu ale ovlivňují doplňkové vlastnosti sedaček, například zda se jedná o rozkládací sedací soupravy či nikoli. Rozkládací sedačky totiž mohou nabídnout buď úložný prostor, který se hodí snad vždycky, anebo náhradní spací lůžko, které může posloužit například hostům nebo pro příležitostné přespání. Obyčejné sedačky, které není možné rozložit jsou levnější, ale vzhledem k tomu, že se jedná o dlouhodobou investici, vyplatí se možná připlatit za vyšší užitnou hodnotu.

sedací souprava
Zdroj: nabytek-elegance.cz

Alternativou k sedačkám pak mohou být ještě pohovky, které jsou obvyklou volbou například do garsonek nebo studentských pokojů, protože jsou někde na pomezí sedačky a postele. Jsou rozkládací a obvykle jen dvoumístné, ale do menších obývacích pokojů mohou být použity. Jejich předností je také nízká pořizovací cena.