Petronas Twin Towers

Petronas Twin Towers patří právem mezi nejkrásnější a nejosobitější mrakodrapy na světě. Srdce Kuala Lumpuru má mnoho skvostných staveb, ale ani jedna nemá takový šmrnc jako tato malajská dvojčata.

Petronas Twin Towers

Zdroj: pinterest.com, Alex Ads

Původně nejvyšší stavba na světě

První věc, které si určitě všimnete, je most, který tyto dva zlatočerné jehlany spojuje. V letech 1998-2004 se jednalo o vůbec největší stavbu na světě. I dnes se najde jen pár staveb, které jsou vyšší. Samotná výška činí 452 metrů. Budovy mají několik výtahů a abyste se dostali až na vrchol, musíte občas přestoupit. Obě jsou pro turisty otevřeny, důležitá je pouze rezervace předem.

Mrakodrapy navrhl Argentinec César Pelli. Postmoderní styl se začal tvořit v lednu 1992. Budovy se však nestavěly současně. Vrcholky připomínají muslimské minarety, některé geometrické tvary jsou zde jako symbolika Islámu. Pozornější divák ale může nalézat prvky z Evropy a USA. Uvnitř jsou některé půdorysy ve stylu tzv. Rub el Hizb. Interiér je naskrz spjat s obřími okenními výplněmi. Dohromady má budova osmdesát osm pater.

Vrcholky obzvláštňují výstupky a nejrůznější úhly, které se táhnou až k velkým kuželům. Petronas Twin Towers je spojena i s několika událostmi a popkulturou. Slavný kaskadér Felix Baumgartner si zde vyzkoušel v roce 1999 jeden ze svých kousků a 12. září 2001 byla v útrobách nahlášena bomba. Jednalo se o planý poplach, ale přesto byly evakuovány tisícovky lidí z kanceláří a obchodů. Budova se objevila také v populární počítačové hře Hitman 2: Silent Assassin , kdy hráč měl provést atentát na člena japonské mafie.

Petronas Twin Towers
Zdroj: ibtimes.com, Photo: REUTERS/Bazuki Muhammad