Jak vybrat ponorné čerpadlo do studny

Vlastní studnu mají dnes nejenom četné rodinné domy, ale stejně tak i zahrady v různých zahrádkářských koloniích. Pryč je doba, kdy součástí každé studny byla pouze běžná pumpa. Dnes ji totiž nahradí ponorné čerpadlo. Pojďme se společně podívat na to, jak vybrat to správné.

čerpadlo
ilustrační foto: pumpel.cz

Povrchové, nebo ponorné čerpadlo

První rozhodnutí musí padnout už ve chvíli, kdy vybíráme konkrétní typ. V tomto směru se dané možnosti liší hlavně tím, pro jaký typ studny chceme čerpadlo používat. To povrchové je ideální pro využití v klasických studnách, jejichž hloubka nepřesahuje 8 metrů. U hlubších studní, nebo i u těch vrtaných je poté využíváno hlavně čerpadlo ponorné.

Výkon hraje také svou roli

Máme-li konkrétní typ vybrán, nezbývá, než se vydat cestou porovnávání jednotlivého výkonu. V tomto ohledu je třeba zohlednit hlavně naše požadavky na to, kolik vody budeme potřebovat. Konkrétně je třeba zvážit hlavně toto:

  • Kolik lidí bude vodu využívat
  • Na co ji budeme využívat v domácnosti
  • Na co ji budeme využívat na zahradě
  • Jak často budeme vodu potřebovat

To vše jsou kritéria správného výběru s ohledem na to, abychom zvolili takový model, který bude nejenom výkonný, ale který bude svou kapacitou vyhovovat i našim potřebám. Vliv na konkrétní výběr samozřejmě má i to, jak čistá a kvalitní voda ve studni je. I to může rozhodovat právě o životnosti konkrétního modelu.

Konkrétní modely se poté rozlišují podle několika základních údajů, jakými je výtlačná výška, ale stejně tak i průtok. Důležité je samozřejmě tyto parametry porovnat, jelikož s vyšší výškou logicky samotný průtok klesá.

Jaký pohon

Ačkoliv dnes převažují čerpadla elektrické, rozhodně nejsou jedinou variantou. Tam, kde není ještě zavedena elektřina, je třeba volit typy se spalovacím motorem. Naopak pokud s elektřinou problém nemáte, je určitě doporučovanější první varianta.