Jak se správně saunovat

Pravidelné návštěvy sauny jsou v poslední době čím dál oblíbenější.

sauna
Foto: saunahouse.cz – finská sauna

Pokud však ale nevíte, jak se správně saunovat a plně využívat všech výhod, které pobyt v sauně našemu tělu přináší, nepřinese vám ty správné výsledky. Podívejte se společně s námi na to, jak by takový pobyt v sauně měl probíhat, abychom našemu tělu poskytli tu nejlepší možnou službu.

Co je dobré vědět, než navštívíte saunu

Sauna slibuje blahodárné účinky pro lidský organismus, avšak ne pro každého je saunování vhodné. Byly doby, kdy do sauny nemohl člověk se slabým srdcem nebo astmatem. V současné době naštěstí moderní sauny umožňují vstup téměř všem lidem. Výjimku tvoří osoby s kožními a infekčními problémy, které by tak mohly nakazit ostatní návštěvníky sauny. Pokud se vás však ani jedno z výše uvedeného netýká, nic vám nebrání v tom saunu navštívit a dopřát tak svému tělu nejen luxusní odpočinek, ale také patřičnou péči, kterou si jistě zaslouží.

Vaše poprvé

Před samotným příchodem do sauny se osprchujte a následně důkladně osušte, díky čemuž se vaše pokožka bude lépe ohřívat. Do sauny se všeobecně chodí bez plavek, avšak pokud nechcete jít mezi ostatní úplně nazí, můžete si vzít prostěradlo. Ručník využijete spíše pouze k podložení nohou nebo zad. Chcete-li proces saunování ještě o něco zefektivnit, vezměte si s sebou kartáč, který vám zajistí lepší prokrvení. Doba, po kterou budete v sauně pobývat, je zcela na vás a na tom, jak vaše tělo na teplý vzduch reaguje. Standardní dobou však bývá 10 až 15 minut, po kterých by měla následovat sprcha nebo zchlazení v bazénu. Pro některé návštěvníky je tento proces zcela dostačující, jiní jej opakují nejlépe třikrát, aby dosáhli většího regeneračního účinku. V žádném případě však nezůstávejte v sauně tehdy, začíná-li vás svědit pokožka nebo pokud se vám hůře dýchá. Doporučuje se dýchat ústy, jelikož suchý vzduch by mohl být pro nosní sliznici nepříjemný a způsobit vám bolest hlavy. Během saunování nezapomínejte doplňovat svému tělu potřebné tekutiny.

Jak často ji navštěvovat

Frekvence návštěv sauny je zcela individuální, ale chcete-li opravdu posílit imunitní systém, měli byste dodržovat jistou pravidelnost. Saunu proto navštivte alespoň jednou týdně a to nejen v zimním období, ale i během léta. Vaše tělo bude díky pravidelným návštěvám sauny lépe reagovat na výkyvy počasí a zbaví se přebytečných škodlivin. Vybrat si můžete z několika typů saun. Někteří dávají přednost tradičním finským, jiní biosaunám nebo moderním infrasaunám. Ať už bude vaše volba jakákoliv, sauna vám pomůže uvolnit ztuhlé svaly a dopřeje vaše tělu potřebnou regeneraci. Současně pro vás bude pobyt v sauně příjemnou relaxací po náročném dni.

Fotogalerie saun od Saunahouse.cz

sauna

sauna

sauna
Foto: saunahouse.cz