Zazimováváte zahradu? Tak nezapomeňte na ochranné pomůcky!

Pokud rádi pracujete na zahradě, jistě jste dobře připraveni na zimní sezónu. I když už je ovoce bezpečně uskladněné a trávník odpočívá po posledním posekání, trocha práce na zahradě stále zbývá.

tomiscz_hobby-prace

Stromy, trávník i zahradní stroje se Vám za projevenou péči na jaře odmění. Zazimování zahrady bude snazší, pokud budete používat kvalitní ochranné pomůcky. Práce bude rázem méně náročná a především méně nebezpečná. Nezapomeňte proto na ochranné rukavice, ochranné brýle, pracovní oděv a pracovní obuv.

Ochranné pracovní brýle chrání to nejcennější

Bezpečnost se při práci v domácnosti nebo na zahrádce často podceňuje. Možná se to někdy stává i Vám. Vždy byste ale měli chránit alespoň to nejcennější, co máte, a tím jsou Vaše oči. Zrak máte jen jeden a jeho případné poškození může být nevratné. Ochranné pracovní brýle poskytnou Vašim očím dokonale bezpečí. Ideální jsou takové, které mají plně uzavřený tvar i ze stran. Oceníte je nejen při zazimování Vaší zahrádky, užitečné budou i při jiných domácích činnostech.

Norma, označující jednotlivé filtry, je zárukou kvality brýlí. Díky tomuto jednoduchému rozlišení snadno vyberete brýle, které ochrání oči při svařovaní nebo proti působení infračerveného záření. Pro základní ochranu očí je vhodný klasický typ brýlí, který zamezí vniknutí cizího tělesa do oka.

tomiscz_CERVA-foto-4

Nošení ochranných pracovních brýlí má dvě jasné přednosti. Prvotní je jejich bezpečnostní funkce, druhotná pak vysoká úroveň komfortu, který nabízejí. Vyzkoušet můžete brýle 3M, OKULA nebo UVEX. Jsou vhodné nejen při práci, své využití mají i ve volném čase nebo při sportování. Nosíte dioptrické brýle? Pokud ano, jistě Vás potěší, že ochranné brýle můžete nosit i přes Vaše dioptrické, další možností je jejich osazení dioptrickými skly.

Pracovní oděvy do práce, do dílny i na zahradu

Při práci na zahradě často bojujeme s nepříznivými povětrnostními podmínkami. Může pršet, může být větrno, může být příliš horko. S tím vším si ale poradí kvalitní pracovní oděvy. Kvalitu zdůrazňujeme z jednoduchého důvodu. Je totiž zásadním ukazatelem Vaší spokojenosti s pohodlím při práci. Méně kvalitní pracovní oděvy mohou být méně odolné vůči nízkým teplotám nebo větru, jejich nasákavost může být vyšší a stav oblečení se může při každém praní citelně zhoršovat.

Pokud se zaměříte pouze na pracovní oděvy od renomovaných výrobců, nemusíte si s kvalitou lámat hlavu. Máte ji garantovanou. Práce Vám půjde dobře od ruky, protože se při ní budete cítit bezpečně a příjemně. Mezi přední výrobce pracovních oděvů patří firmy Ansell, Australian Line, Batmetall, CRV, Červa, Delta, Dupont, Fridrich a Fridrich, Chemsafe, OS, Sioen, Siostart, Tyvek a Vektor.

Pracovní oděv Vám musí přesně sedět. Pokud Vás bude oblečení tlačit, táhnout, šponovat nebo Vám bude padat, nebude se Vám dobře pracovat. To platí nejen u klasických montérek, ale i u všech ostatních součástí pracovního oděvu. Ať už si pracovní kalhoty oblečete v zaměstnání, v dílně nebo na zahradě, vždy by pro Vás měly být pohodlné. Podstatná je i pevnost pracovního oděvu, Vaše tělo je chráněno nejen před znečištěním, ale také před odřením.

Pracovní oděvy si můžete vybírat dle specifik konkrétního pracovního prostředí, příkladem jsou pracovní montérky, nehořlavé oděvy, neprůřezné oděvy, oděvy do deště a další. Lehké pracovní oděvy, které využijte i pro volný čas, se prodávají v rozmanitých variacích. Před koupí dobře měřte, správná velikost pracovního oblečení ovlivňuje Vaši pracovní pohodu a napomáhá snížit bezpečnostní rizika.

tomiscz_CERVA-foto-3

Pracovní rukavice i pro zahrádkáře

Ať děláte na zahradě jakoukoli práci, používáte při ní ruce. Některé činnosti pro ně ale mohou být nepříjemné nebo dokonce nebezpečné. Pokud Vašim rukám dopřejete kvalitní rukavice, budou Vám vděčné. A nemusíte se omezovat pouze na klasické gumové rukavice, nabídka je podstatně rozsáhlejší. Prodávají se plátěné, látkové, kožené nebo kombinované rukavice, existují dokonce i speciální antivibrační rukavice. Ty jsou vhodné například pro práci se sbíječkou. Pracovní rukavice využijete nejen v zaměstnání, své místo si najdou i při práci v domácnosti.

Jedničkou v prodejích jsou kombinované letní nebo zimní pracovní rukavice. Pokud budete pracovat venku, oceníte celokožené rukavice. Stejně jako u ostatních pracovních oděvů výběr rukavic podřizujte pracovnímu prostředí. Kromě již zmíněných druhů se dále nabízejí ochranné rukavice textilní, jednorázové, latexové nebo vinylové.

tomiscz_CERVA-foto-2

Pracovní obuv do práce nebo na zahradu

Pracovní obuv je jednou z nejdůležitějších součástí pracovního vybavení. Podstatný je jejich vhodný výběr. Boty nesmí být příliš malé nebo velké a nesmí Vás nikde tlačit. Pokud pracujete v náročném terénu, jako jsou například stavby, investujte do kvalitní pracovní obuvi. Tam, kde hrozí pád těžkého tělesa na nohu, se nabízejí boty s ocelovou špičkou, které chrání Vaše prsty před zraněním. Pro práci na zahradě můžete volit i levnější obuv z méně odolného materiálu.

Určujícím faktorem při výběru je pracovní prostředí, kde budete boty nosit. Celokožená obuv je vhodná pro venkovní práce, nabízí odpovídající odolnost proti vniknutí vody. Protiřezné boty jsou ideální ochranou při práci s motorovou pilou. V dílně oceníte pracovní obuv s ocelovou špicí, na zahradě se Vám osvědčí holínky.